W naszej szkole od 1999 r funkcjonują klasy integracyjne.W klasch tych wspólnie uczą się, bawią i pracują uczniowie z niepełnosprawnościami z uczniami pełnosprawnymi.Obecnie mamy 10 klas integracyjnych na wszystkich poziomach edukacyjnych.
Integracja jest nowym modelem oświaty, przeciwieństwem segregacji dzieci sprawnych i niepełnosprawnych.
Pierwsze klasy integracyjne powstały w Polsce już w 1990 roku i z roku na rok ich liczba ciągle rośnie. Powstają integracyjne oddziały przedszkolne oraz klasy integracyjne w szkołach podstawowych, gimnazjach, a od kilku lat również w szkołach ponadgimnazjalnych.
Klasa integracyjna jest klasą 15 – 20 osobową, w której 3 – 5 uczniów posiada orzeczenie poradni psychologiczno – pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego. Rodzaje niepełnosprawności, z którymi można się spotkać ucząc w takim zespole to na przykład:
W klasie integracyjnej zatrudnionych jest dwóch nauczycieli (nauczyciel przedmiotowy i wspomagający). Jeden prowadzi zajęcia z całą klasą, drugi w tym czasie wspomaga dzieci o specyficznych potrzebach edukacyjnych, dostosowując zakres materiału i stopień trudności oraz zadania do ich możliwości i potrzeb.
W klasie integracyjnej wszyscy uczniowie realizują ten sam program ( taki sam jak w klasach, które nie są objęte programem integracji), natomiast szczegółowe treści programowe są dostosowywane do indywidualnych możliwości i potrzeb każdego dziecka niepełnosprawnego zgodnie z zaleceniami poradni psychologiczno – pedagogicznej .
Dziecko uczące się w klasie integracyjnej:
Klasa dla dzieci ze spektrum autyzmu
SP8 w Skoczowie
Klasa przeznaczona jest dla dzieci zmagających się z cechami autyzmu, które mogą uczęszczać do szkoły masowej.
Nasza szkoła stwarza tym dzieciom optymlne warunki rozwoju:
Dla każdego dziecka opracowany jest indywidualny program edukacyjno - terapeutyczny.
Nasi specjaliści :
Posiadamy bardzo dobrze wyposażone sale do pracy z dziećmi, specjalistyczne pomoce dydaktyczne, specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny.
Naszym atutem jest kilkunastoletnie doświadczenie w pracy z dziećmi z autyzmem, wypracowane efektywne metody do optymalnej stymulacji rozwoju.
Wszystkich uczniów naszej szkoły uczymy tolerancji, wrażliwości na potrzeby innego człowieka, empatii i zrozumienia dla odmienności, niesienia pomocy.
Włączamy zarówno uczniów jak i rodziców do życia całej społeczności szkolnej poprzez cykliczne imprezy środowiskowe.
Przy szkole działa Stowarzyszenie na rzecz Integracji „Bądźmy razem”