Menu

Pedagog szkolny

Wskazówki pedagoga

 

1)Tytuł: Mini Poradnik dla rodzica.

 

 

 

Opracowanie: Anna Kołodziejczyk, Zespół Pedagogów i Nauczycieli Współorganizujących Kształcenie

Opracowanie graficzne: Anna Kołodziejczyk

 


2)Tytuł: Zespół Poradni Psychologiczno - Pedagogicznych w Cieszynie

Szkoła Podstawowa nr 8 w Skoczowie współpracuje z Zespółem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie.

https://zppp.cieszyn.pl


3). Negatywne doświadczenia młodzieśy w trakcie pandemii. Raport z badań ilościowych.pdf


4) Chroń dziecko w sieci

Młodym ludziom trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez internetu.

Wg. badań Urzędu Komunikacji Elektronicznej dzieci zwykle zaczynają korzystać z telefonu komórkowego w wieku 7-8 lat (46,8%). Niemal każde dziecko ma telefon typu smartfon (97,7%). Z kolei wg badań NASK polskie nastolatki spędzają w sieci w czasie wolnym średnio 4 godz. i 50 m dziennie. W dni wolne od zajęć szkolnych czas ten wydłuża się średnio do 6 godz. i 10 m. Blisko co dziesiąty (11,5%) nastolatek w wolnym czasie jest aktywny w sieci ponad 8 godz. dziennie, a co piąty (21,3%) spędza tyle czasu przed monitorem w dni wolne od lekcji.

 

Jednocześnie aż 23% rodziców w ogóle nie rozmawiało z dziećmi o bezpieczeństwie w sieci, a spośród tych, którzy to robili, tylko połowa poruszała temat niebezpiecznych treści (Orange, 2016)

 

Chroń dziecko w sieci, czyli zapoznaj się

z wirtualnymi niebezpieczeństwami

 

Dziecko w sieci to strona, która powstała przy współpracy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz NASK w ramach działań Polskiego Centrum Programu Safer Internet. Kampania „Chroń dziecko w sieci” ma na celu pokazanie jakie niebezpieczeństwa czyhają na najmłodszych w sieci oraz jak ograniczyć ryzyko „spotkania się” dziecka ze szkodliwymi treściami.

Jako rodzic musisz pamiętać, że samo ograniczanie dostępu do Internetu nie rozwiąże problemu. Twoje dziecko powinno być świadome zagrożeń, jakie mogą go spotkać podczas przeglądania stron internetowych. Kampania pomaga rodzicom odnaleźć się w wirtualnej, często brutalnej i niebezpiecznej rzeczywistości. Na stronie możesz znaleźć informacje, jakie treści są szkodliwe dla młodych odbiorców i przekonać się, że czasem można trafić na nieodpowiednie strony zupełnie przypadkowo. Zobaczysz również jaki wpływ na dziecko mogą mieć treści, które są nieodpowiednie dla małoletnich.

Źródło: https://geex.x-kom.pl/lifestyle/bezpieczne-dziecko-w-sieci/

Poniżej zamieszamy przydatne strony:

https://sieciaki.pl/warto-wiedziec/zasady-bezpieczenstwa

http://www.dzieckowsieci.pl/

https://geex.x-kom.pl/lifestyle/bezpieczne-dziecko-w-sieci/

 


5)Netykieta, czyli savoir-vivre w internecie

Jak poprawnie i bezpiecznie zachowywać się w świecie online? Tłumaczymy i podpowiadamy.

Wraz z upowszechnieniem się internetu jako narzędzia komunikacji, zaszła potrzeba określenia zasad funkcjonowania w wirtualnej przestrzeni. Tak jak w życiu realnym, w internetowym świecie panują zasady, których jako ludzie kulturalni powinniśmy przestrzegać. Jakie są zasady internetowego savoire-vivre? Poniżej przedstawiamy podstawy netykiety!

Netykieta, czyli internetowy kodeks zachowania

Netykieta (ang. netiquette, zbitka wyrazowa:net- z ang. sieć i etykieta) – to zbiór zasad dotyczących dobrego, bezpiecznego zachowania w internecie. Netykieta to rodzaj niepisanych, ale przyjętych i przestrzeganych przez internautów zasad komunikowania się, m.in. na portalach społecznościowych. Netykieta zakłada, że wszyscy użytkownicy internetu traktują się z szacunkiem, jak członków jednej społeczności. 

Ty też jesteś odpowiedzialny za przyjazny i bezpieczny internet

Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany – tę zasadę powinniśmy stosować w praktyce zarówno w życiu offline, jak i online. Dlaczego to takie ważne? Dlatego, że to jak się zachowujemy, co i jak piszemy w internecie, ma znaczenie. Stosowanie dobrych praktyk buduje kulturę bezpiecznej sieci.
– Zachowujmy się w sieci tak samo, jak w osobistym kontakcie. Warto pamiętać o przedstawianiu się i o formach grzecznościowych. Uważajmy też na żarty – nie każdy ma podobne do naszego poczucie humoru. Jeśli ktoś słabiej radzi sobie w sieci, nie krytykujmy i nie wyśmiewajmy go. Wręcz przeciwnie – bądźmy pomocni.

Czy wiesz, że używanie wielkich liter w internetowej dyskusji traktowane jest jako krzyk? Dlatego – unikaj tego.

Netykieta to nic trudnego. Warto pamiętać o kilku zasadach:

  1. Szanuj innych w internecie – traktuj ich tak, jak sam chcesz być traktowany. Nie obrażaj i nie poniżaj;

  2. Pisz poprawnie – pamiętaj o ortografii i interpunkcji, uważaj na błędy stylistyczne, nie bądź wulgarny;

  3. Przestrzegaj regulaminu danego portalu, forum czy czatu – sprawdzaj zasady ustalone przez administratorów danej grupy i zawsze staraj się do nich dopasować;

  4. Nie pisz swoich wiadomości wielkimi literami – w internecie oznacza to krzyk.;

  5. Nie nadużywaj emotikonów- buźki i inne sympatyczne ikony powinny być jedynie ozdobnikami i dodatkami do zasadniczej treści Twoich wiadomości;

  6. Nie bądź trollem – nie prowokuj innych do niepotrzebnych, nieuzasadnionych kłótni;

  7. Nie spamuj – nie wysyłaj łańcuszków szczęścia ani zbędnych wiadomości czy linków – bardzo często takie łańcuszki są wykorzystywane przez cyberprzestępców – mogą zawierać wirusy lub prowadzić na fałszywą stronę internetową;

  8. Szanuj cudzą własność intelektualną – nie kradnij zdjęć czy tekstów, zawsze wskazuj autora materiału, z którego korzystasz;

  9. Sprzeciwiaj się hejtowi – reaguj, gdy zauważysz, że ktoś jest poniżany w internecie;

  10. Uważaj na fake newsy – zawsze sprawdzaj, czy wiadomość, którą przekazujesz dalej, pochodzi z wiarygodnego źródła;

  11. Dbaj o swój wizerunek w sieci – nie publikuj w sieci wrażliwych danych, prywatnych informacji czy zdjęć i filmów.


Ważne – reaguj!

Jeśli widzisz, że ktoś rażąco łamie te zasady – a nawet prawo – działaj. Pierwszy ruch – zgłaszaj to administratorowi strony. Jeżeli sprawa jest poważniejsza, poinformuj o tym odpowiednie osoby.

Jeśli zaobserwujesz niepokojące zjawiska, nie wahaj się o tym poinformować:

 

Źródło: https://www.gov.pl/web/baza-wiedzy/netykieta-czyli-savoir-vivre-w-internecie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 8 w Skoczowie
    ul. Morcinka 20
    43-430 Skoczów
  • (+48) 33479-30-20

Galeria zdjęć