W dniu 13.05.2019 r. w naszej szkole odbyły się półfinały wojewódzkie Igrzysk Młodzieży w piłce siatkowej dziewcząt. Do walki , w której stawką był awans do finałów wojewódzkich stanęły naprzeciw siebie reprezentantki szkół z Katowic, Tychów , Siemianowic oraz nasze uczennice. W pierwszym półfinale zmierzyły się nasze uczennice z zawodniczkami z Siemianowic Śląskich. Po wyrównanej walce zwycięstwo 2:0 odniosły nasze siatkarki. W drugim półfinale zagrały reprezentantki Tychów oraz Katowic. Po pierwszym gładko wygranym secie przez uczennice ze sportowej szkoły z Tychów wydawało się już jasne jaki będzie skład finału. Jednak zawodniczki Katowic- na przekór- wygrały drugiego seta doprowadzając do zaciętego tie-breaka, gdzie górą były już zawodniczki z Tychów. Po meczach półfinałowych przyszedł czas na mecze o miejsca. Najpierw zagrano mecz o 3 miejsce, gdzie po trzech setach górą były zawodniczki z Katowic. W meczu finałowym do połowy pierwszego seta trwała zażarta walka. Końcówka należała jednak do przyjezdnych. Nasze siatkarki szybko otrząsnęły się z nieprzyjemnej przegranej. Drugi set padł już naszym łupem. Trzeci- najbardziej zacięty set lepiej rozpoczęły nasze uczennice od prowadzenia 3:0 i 8:4. Po zmianie stron do gry wróciły Tychy wychodząc na prowadzenie 8:11. Później znów dobry los odwrócił się do nas i wyrównaliśmy. Końcówka należała już do naszych uczennic. Set zakończył się wynikiem 15:12, a cały mecz 2:1, co dało upragniony awans do finału wojewódzkiego.
Wyniki:
Siemianowice Śląskie- SP 8 Skoczów 0:2
Katowice- Tychy 1:2
O 3 miejsce Siemianowice Śląskie- Katowice 1:2
O 1 miejsce SP 8- Tychy 2:1
Naszą szkołę reprezentowały: Gosia Ciężkowska, Kornelia Bul, Karolina Gandor, Paulina Wardęga, Laura Palej, Gabrysia Farian, Sonia Świst i Emilia Heller. Opiekunem zwycięskiej drużyny była Dorota Lenart- Drozd. Za organizację zawodów odpowiadała Agnieszka Mitręga, natomiast sędzią był Dawid Sładczyk.
/A. Mitręga, D. Lenart-Drozd/
Każdego roku w naszej szkole rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 r. obchodzona jest bardzo uroczyście. W dniu 30 kwietnia br. uroczystości obchodzono w auli szkoły w trzech grupach wiekowych: kl. I-III SP, kl. IV-VI SP, kl. VII ,VIII ,III G.
Początek uroczystości rozpoczął się od odśpiewania Hymnu w obecności pocztu sztandarowego, po którym Pani Dyrektor Jolanta Pelic-Bobko przywitała gościa Panią Beatę Macurę – Sekretarz Urzędu Miejskiego w Skoczowie oraz całą społeczność szkolną.
Uczniowie klas od IV SP – III G uczestniczyli w przedstawieniu krótkiej lekcji historii, dzięki której mogli sobie przypomnieć i utrwalić najważniejsze wydarzenia związane z uchwaleniem Konstytucji 3 maja 1791 r. Wydarzenia historyczne tamtych lat przedstawione przez uczniów wspierała prezentacja multimedialna, utwory wybitnych poetów recytowane przez uczniów oraz niepodległościowy repertuar muzyczny szkolnego chórku.
Uroczystą lekcję historii o rocznicy 3 Maja podsumowała Pani Dyrektor , która przedstawiła etapy historycznych zmian w obchodzenia Swięta 3 Maja oraz wręczyła nagrody uczniom uczestniczącym w konkursie „ Kółko i krzyżyk” zorganizowanym z okazji Święta Patrona szkoły.
I miejsce zdobył – Kacper Gwizdak, II miejsce – Michał Leśniak, III – miejsce Mateusz Fąfrowicz. Wszyscy zdobywcy pierwszych trzech miejsc otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody i reprezentują klasę III b Gimnazjum. Cały konkurs prowadził i nadzorował nauczyciel historii i geografii Pan Henryk Linert.
Uroczystość przygotowali uczniowie klasy VII a i VII b wraz z chórkiem szkolnym pod kierunkiem nauczycieli : Gabrieli Targosz, Henryka Linerta i Haliny Gatner.
Halina Gatner
09.05.2019 uczyliśmy się smażyć kotlety schabowe i piec frytki w piekarniku. Niespodziewanie odkryliśmy w sobie kulinarne talenty. Dania wyszły nam tak dobre, że p. Magda Gessler z pewnością by nas pochwaliła. Niebawem pieczemy babeczki.
W dniu 9.05.2019 odbył się Konkurs Pięknego Czytania dla klas VI-VIII. Najstarsza grupa uczestników zmierzyła się z tekstami Ewy Nowak „Yellow Bahama w prążki”, Hanny Ożogowskiej „Za minutę pierwsza miłość” oraz N.H.Kleinbauma „Stowarzyszenie umarłych poetów”. Mimo, iż prezentowane utwory były o wyższym stopniu trudności, uczniowie doskonale poradzili sobie z ich interpretacją. Mamy nadzieję, że czytane fragmenty zachęcą uczestników do zapoznania się z całością książki.
W tej grupie wiekowej lista laureatów jest następująca:
Miejsce I : Julia Hazuka VII a
Miejsce II: Kornelia Kuciej VIII b
Miejsce III: Nadia Heller VI c
Miejsce III: Wiktoria Łukasik VII c
Wyróżnienia otrzymali: Dawid Knyps VI a, Przemysław Nawrocki VI b, Oliwia Lekan VII b, Paskal Staniek VIIIa, Aleksandra Porębska VIII c
W dniu 7.05.2019 odbył się Konkurs Pięknego Czytania dla klas IV-V. Hasło przewodnie tegorocznych zmagań czytelniczych brzmi „ Czy warto czytać ?” W dobie wszechobecnej cyfryzacji zamiłowanie do książek jest szczególnie cenne. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie zaprezentowali wysoki poziom umiejętności czytelniczych. Uczestnicy prezentowali fragmenty książek : Marii Krüger „Ucho, Dynia, 125 „ i Edmunda Niziurskiego„ Niewiarygodne Przygody Marka Piegusa”.
A oto laureaci naszego konkursu:
Miejsce I : Amelia Brodacz kl V b
Miejsce II: Julia Kołpak kl V a
Miejsce III: Marcelina Kiełbasa kl IV a
Miejsce III: Monika Zabłocka kl IV e
Wyróżnienia otrzymali: Filip Moskala kl IV b, Nadia Bieg kl. IV c, Natalia Warmijak kl IV d,
Patrycja Kukuczka kl V a, Oliwia Karczmarczyk V c, Daniel Dziekan kl V d.
W dniu 8.05.2019 w Ośrodku Doskonalenia Zawodowego „Publisher–Innowacje” w Cieszynie odbył się finał V Regionalnego Konkursu Bibliotecznego „Zareklamuj książkę”. Z naszej szkoły, zgodnie z regulaminem, wysłano 4 prace konkursowe. Jedna z nich, autorstwa uczennicy klasy III a Nikoli Sobel, zdobyła II miejsce w kategorii klas I - III. Nikola w swojej pracy plastycznej zareklamowała lekturę Justyny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych). Jury doceniło kreatywność jej plakatu, w którym wykorzystała rozmaite techniki plastyczne (forma kolażu). Podczas uroczystej gali wręczania nagród, uczennicy towarzyszyła wychowawczyni P. Jolanta Krzywoń. Nagrody wręczali organizatorzy. Uroczyste chwile uświetnił występ dziewcząt z zespołu tanecznego oraz wykład na temat czytelnictwa.
Celem konkursu było pobudzanie wyobraźni u młodych czytelników, popularyzacja czytelnictwa literatury dziecięcej, przybliżenie pojęć związanych z reklamą i promocją książek.
Nad całością szkolnego etapu konkursu czuwała P. Maria Szturc (nauczyciel bibliotekarz).
W dniu 5.04.2019 r. klasa czwarta o profilu pływackim wraz z opiekunami Panią Dorotą Lenart-Drozd i Panią Agnieszką Mitręgą udała się do Katowic. Uczniowie mieli możliwość zwiedzić budynki uczelni- odwiedziliśmy bibliotekę, hale sportowe, pływalnię, sale wykładowe i ćwiczeń oraz różne pomieszczenia do wykonywania badań. Obejrzeliśmy zajęcia sportowe z koszykówki, gier i zabaw ruchowych, piłki ręcznej oraz pływania. Dzieci zostały również zważone i zmierzone. Specjalna waga obliczyła różne wskaźniki składu ciała. Uczniowie dostali wydrukowane wyniki, aby mogli się z nimi zapoznać w domu. Ciekawym doświadczeniem było również zwiedzenie części, gdzie odbywają się zajęcia z fizjoterapii. Nad całością czuwał członek Samorządu Studenckiego- Kewin. Na koniec spotkania Kewin wystąpił w przebraniu maskotki uczelni czym zaskarbił sobie jeszcze większą sympatię dzieci.
Agnieszka Mitręga, Dorota Lenart- Drozd
W dniu 30 kwietnia 2019 r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły brali udział w krótkiej akademii poświęconej rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Z różnych źródeł dowiadujemy się, jak ważne dla Polski były te wydarzenia. Właśnie 3 maja 1791 r. w Polsce uchwalono Konstytucję, która była pierwszą w Europie a drugą na świecie. Konstytucja to najważniejszy dokument, który był Polsce bardzo potrzebny. Mogła wzmocnić państwo i stworzyć prawne podstawy do przekształcania go w państwo silne i nowoczesne. Święta te są okazją do rozmowy o patriotyzmie, o znaczeniu Ojczyzny w naszym życiu i symbolach narodowych.
W dniu 05.04.2019 w naszej szkole rozpoczęła się już dziesiąta edycja „Konkursu Pięknego Czytania.” W pierwszej kolejności do rywalizacji przystąpili uczniowie klas 1-3. Wszyscy uczestnicy mieli za zadanie przygotować i zaprezentować fragment ulubionego opowiadania. Dominowała tematyka baśniowa i elementy świata fantastycznego. Podczas zmagań konkursowych jury mogło także podziwiać iękne stroje i rekwizyty związane z tematyką danego utworu. Nasi najmłodsi z wielką kreatywnością i zaangażowaniem podeszli do tego zadania. Wszystkim serdecznie gratulujemy i przedstawiamy wyniki:
Klasy pierwsze:
Wojciech Pacierz I miejsce,
Adam Walczuk II miejsce,
Jakub Więch III miejsce.
Wiktor Kowala wyróżnienie.
Klasy drugie:
Natalia Bujok I miejsce,
Oliwier Łukasik II miejsce,,
Hanna Kolondra III miejsce,
Nadia Bruchajzer wyróżnienie.
Klasy trzecie:
Jan Mizia I miejsce,
Wiktoria Świst II miejsce,
Jan Szkorupa III miejsce.
Wszystkim życzę spokojnych Świąt Wielkanocnych obfitości łask Bożych, zdrowia, radości, wytrwałości w codziennym zmaganiu się z przeciwieństwami, poczucia siły, pokoju i nieustającej wiary i nadziei, którą daje zmartwychwstały Chrystus.
Jolanta Pelic-Bobko
Klasa 2 a uczestniczyła w projekcie „Zdrowo jem, więcej wiem”. Zrealizowany cykl zajęć miał na celu uświadomienie dzieciom i rodzicom, że stan ich zdrowia i samopoczucia zależy od sposobu odżywiania i aktywności fizycznej. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny Pascala Brodnickiego pt.:”Zachowaj równowagę” oraz prezentację „Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie” i „Prawidłowe żywienie uczniów”, które w ciekawy i obrazowy sposób przedstawiły zasady zdrowego trybu życia. Zasób nowych informacji pozwolił im wyciągnąć wnioski, wymienić zdrowe produkty żywieniowe i produkty, których powinni unikać.
W realizacji projektu przewidziano również udział dzieci w zajęciach sportowych.
Kończąc działania projektowe uczniowie zdobytą wiedzą i umiejętnościami chętnie dzielili się z koleżankami i kolegami. W ramach kampanii promocyjnej wykonano gazetkę ścienną „Rosnę i zdrowo się odżywiam!”– przedstawiającą piramidę żywieniową i prace dzieci reklamujące produkty, które powinni spożywać. Projekt cieszył się dużym zaangażowaniem i entuzjazmem ze strony uczniów.
Wychowawczynie klasy 2a: Irena Bulandra i Barbara Raszka
We wtorek, 02 kwietnia 2019 r. odbyła się uroczystości wręczania zaświadczeń laureatom Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych organizowanych dla uczniów szkół podstawowych i dotychczasowych gimnazjów w roku szkolnym 2017/2018.
W uroczystości wziął udział uczeń klasy VIII naszej szkoły – Daniel Troszok – laureat wojewódzkiego konkursu przedmiotowego z chemii.
Uroczystość odbyła się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej.
Dyplomy oraz nagrody, przy dźwięku fanfar, wręczył uczniom Wicekurator Oświaty Jacek Szczotka. Uroczystość uświetnił występ ucznia Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku, również laureata jednego z tegorocznych konkursów.
29 marca już dziewiąty raz spotkaliśmy się na naszym konkursie, aby uczcić obchody Dnia Patrona naszej szkoły – Pani Krystyny Bochenek. Znane są jej zasługi w promowaniu poprawności języka polskiego. W naszej szkole połączyliśmy to m. in. z kultywowaniem gwary Śląska Cieszyńskiego, która przecież nierozerwalnie związana jest z ludźmi żyjącymi na tym terenie. Chcemy zachęcać do poznania języka naszych przodków, a także kultury, którą rozwijali.
W konkursie wzięło udział 43 uczniów, którzy oceniani byli w trzech kategoriach wiekowych- klasy I-III SP, klasy IV-VI SP oraz klasy VII – VIII SP i III G. Wszyscy oni wykazali się ogromnym talentem i odwagą, za co należą im się ogromne brawa.
W jury zasiedli znakomici goście – przyjaciele naszej szkoły : Pani Janina Motylewska - nauczycielka, propagatorka turystyki, teatru, gwary Śląska Cieszyńskiego, zdobywczyni Srebrnej Cieszynianki - lauru gmin Ziemi Cieszyńskiej, Pan Zdzisław Wyleżuch wiceprezes Stowarzyszenia Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, Pan Damian Wróbel – muzyk, organista kościelny, członek zespołu muzycznego i teatralnego, inżynier po szkole muzycznej, jak mówią przyjaciele człowiek orkiestra. Oprócz nich w obradach jury zgodziły się uczestniczyć już po raz kolejny Panie Alicja Golisz i Mariola Gańcarczyk.
Oczywiście nie zabrakło atrakcji. Pani Janina zademonstrowała jak kiedyś zakładało się czepek mężatkom , Pan Zdzisław opowiadał o stroju skoczowskim, Było tez wspólne śpiewanie.
Jak co roku wszyscy obecni mogli się delektować tradycyjnym chlebem ze smalcem ufundowanym przez Chatę Chleba w Górkach oraz słodkościami i kawą zbożową przygotowanymi przez nasze Panie kucharki.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i małe upominki. Nagrody dla zwycięzców ufundowane przez Radę Rodziców naszej szkoły wręczyły - Przewodnicząca RR P. Marzena Sadlok – Moskała wraz z P. Dyrektor Jolantą Pelic – Bobko.
A oto lista zwycięzców:
W kategorii klas I –III SP:
I miejsce – Anna Gruda
II miejsce – Martyna Szot
III miejsce – Daria Gluza
W kategorii klas IV- VI SP:
I miejsce – Liliana Pilich
II miejsce – Zofia Fijałkowska
III miejsce – Judyta Bruchajzer
W kategorii klas VII – VIII SP i G.:
I miejsce – Wiktoria Domagała
II miejsce – Grzegorz Marekwica
III miejsce – Weronika Kusy
Konkurs przygotowują od pierwszej jego edycji Panie Alicja Kosmala i Bożena Medwid
W dniu 27.03.2019 r. zawitały do naszej szkoły cztery siatkarki klubu TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK występującego w czeskiej ekstraklasie. Siatkarki przybyły do naszej szkoły na zaproszenie nauczycielki wychowania fizycznego-Agnieszki Mitręgi, reprezentującej barwy tego klubu. W zajęciach z zawodniczkami wzięły udział dziewczęta naszej szkoły z klas 8 i 3 Gimnazjum, które przygotowują się do rozegrania zawodów na szczeblu półfinałów wojewódzkich. Obserwatorami natomiast byli młodsi uczniowie z klas piątych i szóstych. W ramach spotkania została przeprowadzona wspólna rozgrzewka biegowa i rozciąganie, następnie rozgrzewka z piłkami w parach mieszanych (jedna zawodniczka, jedna uczennica). Kolejnym etapem były ćwiczenia z obroną piłki, a następnie elementy ataku oraz zagrywki. Dalsza część to rozegranie towarzyskiego seta –zawodniczki Frydka-Mistka na reprezentantki naszej szkoły. Końcową częścią spotkania była gra drużyn składających się zarówno z uczennic naszej szkoły jak i zawodniczek. Ćwiczenia przebiegały w sympatycznej atmosferze. Końcowym elementem spotkania były podziękowania złożone na ręce zawodniczek poprzez Panią wice dyrektor naszej szkoły Izabelę Fajkis. Nie zabrakło pamiątkowych, wspólnych fotografii.
Naszą szkołę reprezentowały: Gosia Ciężkowska, Karolina Gandor, Kornelia Bul, Laura Palej, Paulina Wardęga, Natalia Waleczek, Emilia Heller i Sonia Świst. Opiekunem drużyny jest Pani Dorota Lenart- Drozd.
Drużynę Frydka-Mistka reprezentowały: Natalie Radivojevičová, Veronika Šnellyová , Karolina Šprochová, Michaela Hadáčková i Agnieszka Mitręga.
Naszym zawodniczkom życzymy dalszych sukcesów w kolejnych etapach rozgrywek!!!
/Agnieszka Mitręga, Dorota Lenart-Drozd/
Udanym akcentem zakończył się w naszej szkole program Wojewody Śląskiego "Czad i ogień. Obudź czujność."
Klasa 3a, biorąca udział w akcji promującej „STOP dla czadu”, w dniu 25 marca 2019 r. spotkała się ze strażakami ze Skoczowa.
Na początku strażacy przeprowadzili w klasie szkolenie oraz test dotyczący czadu czyli tlenku węgla. Szkolenie dotyczyło przede wszystkim zagrożeń, udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym, znajomości numerów telefonów alarmowych, a co najważniejsze to jak zapobiegać niebezpieczeństwu i czuć się bezpiecznym. Ciekawym elementem zajęć był pokaz działania czujki czadu. Wszyscy uczniowie zdali na szóstkę egzamin z wiedzy o czadzie i otrzymali dyplomy. Nagrodą dla dzieci była niespodzianka przygotowana przez Państwową Straż Pożarną w Skoczowie. Okazało się, że na placu szkolnym czeka na dzieci wóz strażacki!
Na zakończenie radosnego spotkania, wspólnym zdjęciu ze strażakami, dzieci zawołały „Obudź czujność – stop dla czadu”. Dziękujemy!
Koordynatorem akcji była Państwowa Straż Pożarna w Cieszynie i w Skoczowie, a opiekunem Jolanta Krzywoń, Renata Bąk wychowawczynie klasy 3a ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Skoczowie.
XIV REGIONALNY KONKURS CHEMICZNY DLA GIMNAZJALISTÓW
"Z CHEMIĄ NA TY"
W środę, 27 marca 2019 r., w Bielskiej Szkole Przemysłowej, odbył się XIV Regionalny Konkurs Chemiczny "Z chemią na Ty" pod honorowym patronatem Dyrektora Delegatury w Bielsku-Białej - Kuratorium Oświaty w Katowicach. Wzięło w nim udział 37 uczniów z 17 gimnazjów oraz szkół podstawowych podlegających Delegaturze KO w Bielsku-Białej.
Konkurs składał się z dwóch części: praktycznej, podczas której uczestnicy identyfikowali związki nieorganiczne na podstawie reakcji charakterystycznych oraz z części teoretycznej, polegającej na rozwiązywaniu zadań w postaci testu multimedialnego.
Uczestników obowiązywała znajomość całego materiału objętego programem nauczania chemii w szkole podstawowej i gimnazjum oraz umiejętność wykonywania prostych czynności laboratoryjnych.
Z naszej szkoły, w konkursie uczestniczyło dwoje uczniów: Remik Giec z klasy III A gimnazjum oraz Daniel Troszok z klasy VIII A szkoły podstawowej. Nasi uczniowie spisali się, jak zawsze na tym konkursie, wyśmienicie, zdobywając: Daniel – II miejsce, Remik – VII miejsce.
Gratulujemy!
Jolanta Pelic-Bobko
W dniu 21.03.2019 r. w Pszczynie odbyły się rejonowe Igrzyska Młodzieży w piłce siatkowej dziewcząt. Do walki w meczu, w którym stawką był awans do ½ finałów wojewódzkich stanęły naprzeciw siebie reprezentantki Szkoły Podstawowej nr 1 z Pszczyny oraz reprezentujące powiat cieszyński zawodniczki naszej szkoły. Po wyrównanych dwóch pierwszych setach, gdzie w pierwszej partii górą był zespół z Pszczyny, a w drugiej nasze uczennice przystąpiliśmy do seta decydującego. Walka trwała punkt za punkt. Chwila nieuwagi i było już 6:9… Jednak kilka kolejnych dobrych akcji przyniosło punkty naszym dziewczynkom. Set został wygrany 15:12 i cały mecz 2:1 co dało wymarzony awans do ½ finału wojewódzkiego. Naszą szkołę reprezentowały: Gosia Ciężkowska, Kornelia Bul, Karolina Gandor, Paulina Wardęga, Laura Palej, Gabrysia Farian, Jagoda Barska, Sonia Świst i Emilia Heller. Opiekunem zwycięskiej drużyny była Dorota Lenart- Drozd.
/A. Mitręga, D. Lenart-Drozd/
Terminy rekolekcji: 1-3 kwietnia
Religia Ewangelicka:
9:00 - 10:30- klasy 1 -3
11:00 - 12:30 - klasy 4-8 i gimnazjum
Religia Katolicka:
8:30 - klasy 5,6,7
10:00 - klasy 1,2,3,4
11:30 - klasy 8 i gimnazjum
Obiady w tych dniach będą wydawane wg. harmonogramu:
Katolicy klasy 5,6,7 -godz. 10:00/ po rekolekcjach/
Ewangelicy klasy 4,5,6,7,8 i gimnazjum - godz. 10:30 /przed rekolekcjami/
Katolicy 8 i gimnazjum - godz. 11:00 - /przed rekolekcjami/
Ewangelicy 1,2,3- godz. 11:00 / po rekolekcjach/
Katolicy 1,2,3,4, - godz. 11:30/po rekolekcjach/
W czasie rekolekcji przewozy uczniów z Bładnic zostają odwołane.
Do czwartku 28 marca do godz. 15.00 - zgodnie z Zarządzeniem Burmistrza Miasta Skoczowa z dnia 31 stycznia 2019 r. konieczne jest złożenie oświadczenia przez rodziców/opiekunów prawnych o woli przyjęcia dziecka do szkoły.