Menu

Biblioteka

Biblioteka

Biblioteka

 

 

WITAM WSZYSTKICH MOICH UCZNIÓW Z SP 8

ZOSTAŃ W DOMU I CZYTAJ. OSZCZĘDZAJ SWOJE ZDROWIE I INNYCH.

Aktualizacja: Darmowe książki w internecie

WOLNY DOSTĘP, BIBLIOTEKI CYFROWE

WolneLektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

ChmuraCzytania.pl

Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

Masz tę moc - ebook o koronawirusie

Wydawnictwo Olesiejuk wydało świetnego, darmowego ebooka na temat koronawirusa dla młodszych uczniów. Jak wyjaśnić, czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać się jego rozprzestrzenianiu? Dostępny jest tutaj.

Polona.pl

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

O koronawirusie

Masz tę moc

Świetny i darmowy ebook o koronawirusie dla dzieci (i nie tylko). Od Wydawnictwa Olesiejuk. Jak wyjaśnić dzieciom, czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać jego rozprzestrzenianiu

OFERTY FIRM

Empik Premium bezpłatnie przez 60 dni

Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.

Jak skorzystać z promocji?

  1. Na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.
  2. Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon
  3. Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.
  4. Aktywuj usługę Empik Premium.
  5. Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.

Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.

iCzytam.pl

Serwis iCzytam.pl oferuje kilkadziesiąt darmowych książek onnline i audiobooków podzielonych na grupy wiekowe: 2-5 lat, 6-9 lat i ponad 9 lat.

Publio - darmowe ebooki

Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

Nexto

Księgarnia Nexto oferuje około 100 darmowych ebooków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.

Audiobooki

Polska-Poezja.pl

Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.

Spotify

Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.

Audio-Bajki.pl

Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.

Bajkowisko.pl

Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.

Polskie Radio Dzieciom

Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności  logowania.

Źródło:https://biblioteka.pl/artykul/Aktualizacja-Darmowe-ksiazki-w-internecie/9587

 

UWAGA NOWOŚĆ!!!!

Magdalena Witkiewicz -królowa polskiej literatury obyczajowej w najnowszej - kryminalnej - odsłonie.

Banda z burej to historia grupy rezolutnych dzieciaków, których nic nie powstrzyma przed rozwikłaniem tajemnicy lokalnej biblioteki.

Wiktor sprowadza się wraz z rodzicami i siostrą do małego miasteczka. Zrozpaczony perspektywą mieszkania w „dziurze“, szuka wszelkich sposobów na ucieczkę, zastanawiając się, co tak naprawdę jest po drugiej stronie kuli ziemskiej. Wkrótce wstępuje w szeregi Bandy, z którą planuje odkryć tajemnicę biblioteki.

Co ukrywają bibliotekarki? Czy siostra Wiktora zamieszana jest w sprawę? I w końcu, czy mały psiak jest w stanie pomóc w rozwikłaniu zagadki?

Napisana z humorem książka, która rozbawi nie tylko dzieci, ale także dorosłych.

Książka znajduje się m.in. w ofercie "Taniej książki"w wersji papierowej i audiobooka.

Polecam książki tej  autorki nie tylko uczniom, ale także rodzicom, szczególnie paniom.

Źródło: https://www.taniaksiazka.pl/banda-z-burej-tajemnica-piwnicy-w-bibliotece-magdalena-witkiewicz-p-1372380.html

Kwarantanna z Justyną Bednarek

Justyna Bednarek nagrała dla Was film, w którym zachęca do pozostania w domu i twórczego wykorzystania czasu.

pecjalnie dla Was przygotowaliśmy kolorowanki. Rysunki Daniela de Latoura z książek Autorki możecie pobrać z naszej strony:

kolorowanki-skarpetki

kolorowanki-Babcocha

Poznajcie zaczarowany świat dźwięków i posłuchajcie utworów, które były inspiracją do powstania książki „W to mi graj. Bajki muzyczne”

Posłuchaj Bajki muzyczne

Zapraszamy do przesłuchania fragmentów audiobooków o przygodach skarpetek, które także znajdziecie na stronie wydawnictwa fragmenty audiobook Skarpetki

Polecamy lekturę książek Justyny Bednarek. Możecie je kupić i zamówić bezpiecznie do domu.

Kliknij w okładkę i kup

 

Źródło :https://sklep.poradniak.pl/blog/aktualnosci/kwarantanna-z-justyna-bednarek

Wydawnictwo Poradnia K wydaje bezpłatnie książkę „Koronawirus. Książka dla dzieci” z ilustracjami Axela Schefflera (znanego z „Gruffalo”) i rekomendacjami pediatrów immunologów: dr. hab. med. Wojciecha Feleszki i dr. med. Pawła Grzesiowskiego oraz zespołu ekspertów medycznych Grupy LUX MED.  Wybierz format, kliknij tutaj i ściągnij! Przyjemnej lektury!

Źródło:https://sklep.poradniak.pl/blog/aktualnosci/koronawirus-ksiazka-dla-dzieci-pobierz-za-darmo

 

Tym razem  chciałam Was zachęcić do skorzystania z darmowych audiobooków i ebooków z wykorzystaniem aplikacji Legimi. Można korzystać 14 dni za darmo.

Polecam książki Dariusza Rekosza:

Detektywów para - Jacek i Barbara. Tajemnicza szafa.

Wszyscy, którzy twierdzą, że wakacje spędzane na podwórku są do kitu, mogą się porządnie zdziwić. Czasem w najbliższym otoczeniu dzieje się tyle, że ledwie można nadążyć. A wystarczy po prostu dobry zmysł obserwacyjny. Zwykła na pozór ciężarówka nie jest zwykłą ciężarówką, a zabytkowa szafa okazuje się skrywać tajemnicę. Zaczyna się niewinnie – tata Jacka zadaje synowi zagadkę dotyczącą wskazówek zegara. A zaraz potem akcja nabiera tempa, bo dochodzi do kradzieży – z tytułową szafą w roli głównej. Para nastoletnich detektywów z pomocą psa Atosa wpada na trop przestępców...

Audiobooka posłuchasz w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na: Androidzie, iOs

Czas: 1 godz. 46 min Lektor: Piotr Borowski

Detektywów para - Jacek i Barbara. Naszyjnik królowej.

Wszyscy nagle oszaleli - zaczyna się sprzątanie ulic, mycie okien, a nawet remonty budynków. Powód? Do niewielkiej miejscowości, w której mieszkają Jacek i Basia, wkrótce ma przybyć królowa angielska. We własnej osobie! Brzmi jak żart, ale to prawda. Celem wizyty Elżbiety II jest ofiarowanie naszyjnika jednemu z tutejszych kościołów.
Para młodocianych detektywów węszy spisek. Robi się coraz bardziej tajemniczo - zwłaszcza, gdy wuj Karol nagle zapada się pod ziemię.
Para młodocianych detektywów węszy spisek. Robi się coraz bardziej tajemniczo - zwłaszcza, gdy wuj Karol nagle zapada się pod ziemię.

Czas: 1 godz. 35 min  Lektor: Piotr Borowski

Skarb królów

Kto by przypuścił, że mieszkańcy niewielkiej, spokojnej miejscowości Sosnowo mogą mieć coś wspólnego z dziedzictwem polskich królów? A jednak!
Tata Wojtka, Tomasz, prowadzi nieduży sklep z antykami. Pewnego dnia odwiedza go Jurgen Heinze, który pod pozorem kupna staroniemieckiej księgi zadaje kilka nietypowych pytań. Po chwili, korzystając z zamieszania, wyrywa kartkę z wiekowej encyklopedii i szybko daje nogę. Wojtek z tatą, szkolną koleżanką Gośką oraz nauczycielką historii, Ireną, starają się dociec, o co tak naprawdę chodziło Niemcowi. Wpadają na zaskakujący trop i przeżywają niesamowitą przygodę. Czy uda im się uratować Skarb królów?

Czas: 3 godz. 16 min  Lektor: Jacek Kiss

Mors, Pinky i archiwum pułkownika Bergmana

Mors i Pinky – z całą swoją klasą – jadą na dwudniową wycieczkę autokarową w Góry Świętokrzyskie. Gdy na miejscu zostają poproszeni o pomoc w uporządkowaniu sklepiku ze starociami, akcja nabiera tempa. Tajemniczy cudzoziemiec, ukryte zapiski i zaszyfrowane wskazówki naprowadzą młodych detektywów na trop zaginionego tuż po wojnie archiwum pułkownika Bergmana. Cenne dokumenty (a może coś jeszcze?) od dawna stanowią gratkę dla poszukiwaczy skarbów. Ostrzegamy – pełno tu fascynujących zagadek, emocjonujących pościgów i gwałtownych zwrotów akcji! Jednym słowem – dzieje się!

Czas: 2 godz. 49 min Lektor: Piotr Borowski

Mors, Pinky i tajemnica dyrektora Fiszera

Czwartoklasiści - Mors i Pinky - przez przypadek odkrywają, że za wymianą okien w sali komputerowej ich szkoły kryje się pospolita kradzież. Od tego momentu typowe, piątkowe popołudnie przeistacza się w grę z czasem, bandą opryszków oraz... no właśnie! Kto by się tego spodziewał?!

Porwanie, uwięzienie w sportowym magazynku szkoły oraz pomoc samego... Archimedesa - oto garść zapierającej dech w piersiach akcji, która zachwyci wszystkich miłośników przygód i zagadek. Przypomnij sobie, jak daleko skakał Wojciech Fortuna oraz kiedy Papieżem obrano Karola Wojtyłę i rozwiąż razem z młodymi detektywami niesamowitą tajemnicę dyrektora Fiszera!

Czas: 2 godz. 29 min Lektor: Piotr Borows

Źródło: https://www.legimi.pl/

 

I już po weekendzie, następny tydzień czas zacząć. Od dzisiaj znowu możemy odwiedzać parki i lasy, ale czas na dobrą książkę na pewno się znajdzie. Tym razem chciałam polecić książkę - "Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach" Paweł BeręsewiczWojciech Cesarz

15 znakomitych opowiadań o tym, co w życiu najważniejsze.
Zbiór opowiadań dla dzieci w wieku 11–15 lat – o tym, co w życiu najważniejsze: o przyjaźni, szacunku, sprawiedliwości, odwadze, wolności, ale też optymizmie, życzliwości, pokojowym nastawieniu do świata…
Autorami piętnastu opowiadań (o każdej z piętnastu wartości) są laureaci Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom.
Opowiadanie o mądrości napisał zaś związany od lat z Fundacją Andrzej Maleszka, niezwykle popularny i lubiany autor bestsellerów dla dzieci i znakomity reżyser.
Niewiele jest książek tak poważnie traktujących młodego czytelnika. Znakomicie napisana, świetnie zilustrowana – śmieszy i wzrusza, rozczula i skłania do refleksji, prowokuje do sporów i dyskusji.
Na pewno nie jeden nastolatek będzie identyfikował się z bohaterami „Gorzkiej czekolady” – Kacprem, któremu tak trudno zdobyć się na odwagę, nastoletnią właścicielką wielorasowego psa Kufla, której życie będzie o wiele prostsze, gdy przestanie notorycznie kłamać, Jackiem i Marcinem, którzy zupełnie inaczej oceniają, co to szczęście, a co pech.
W tych opowiadaniach znajdą też swoje portrety sami dorośli – czasem (jak w „Rajskim ptaku”) ostro zarysowane. I świat, który w tym wieku ocenia się może najsurowiej, ale jakże szczerze.
Piętnaście opowiadań – piętnaście wartości na piętnastolecie Fundacji ABC XXI, która od lat mówi o emocjach młodych czytelników, czyli o tom, co najważniejsze.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/3782600/gorzka-czekolada-i-inne-opowiadania-o-waznych-sprawach . Pod tym linkiem znajdziecie też poradnik, gdzie najlepiej kupić książkę. Jest dostępna w wersji papierowej, e-booka i audiobooka. Darmowej wersji nie znalazłam, jeśli ktoś z Was drodzy uczniowie znajdzie to proszę o wiadomość w dzienniku elektronicznym.

Witam Was i pozdrawiam weekendowo. Chciałam Was zachęcić do przeczytania najnowszej książki Magdaleny Witkiewicz przeznaczonej dla dzieci , ale wiek czytającego jest bez znaczena . Wszyscy od 5 do 105 świetnie bawią się przy tej książce.

Trzecia część przygód Lilki, Matusza i ich przyjaciół.

Mateusz, z radością kończy drugą klasę i czeka na wakacje, które wreszcie nadchodzą. Jak zawsze jedzie na Kaszuby, gdzie tym razem wraz z siostrą, Stasiem, Antosiem i Jurkiem szuka skarbu.
Co to jest równouprawnienie, czy dorośli zawsze mówią prawdę (a skądże!), dlaczego ciotka Franka mówiła czule do ryżu i czy skarb okaże się wielkim bogactwem, czy czymś zupełnie innym - o tym możecie przeczytać w tej książce! Źródło: kliknij tutaj!

Aby jeszcze bardziej  zachęcić Was do czytania tej książki odsyłam do bloga.

Pod tym linkiem znajdziecie poradnik gdzie najlepiej kupić książkę (jest dostępna również w formie audiobooka) i przeczytacie darmowy fragment.http://cyfroteka.pl/ebooki/Mateusz_i_zapomniany_skarb-ebook/p1034629i1162319#Darmowy-fragment

Witam WAS w poświąteczny czwartek.Dzisiaj trochę wiadomości o różnych formatach książkowych. Moim ulubionym formatem są książki papierowe, najlepiej takie prosto z księgarni, jeszcze pachnące nowością.Niestety nasza kwarantanna się przedłuża, W TYM MIEJSCU ŻYCZĘ WSZYSTKIM DUŻO ZDRÓWKA. W związku z kwarantanną musimy się zaprzyjaźnić z innymi formatami książek.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów. 

Polecam kilka nagrodzonych e booków dla dzieci i młodzieży:

         

Źródło:https://woblink.com/. Pod tym linkiem można kupić polecane  książki w promocyjnych cenach.

Dzień dobry po świętach. Dalej zostajemy w domu, nie możemy w tej chwili spacerować po lasach i parkach. Zapraszam więc na "książkowy"spacer po lasach. Chciałam polecić książkę Christiane Dorion "W sercu lasu. Wędrówka po lasach świata" Wydawnictwo: Papilon

Serce lasu bije pośród drzew! Słyszysz?

Wybierz się na wędrówkę po różnorodnych lasach świata – od wiecznie zielonej tajgi na północy po tropikalną dżunglę wzdłuż równika. Poznaj stworzenia, które zamieszkują dziuple, norki i inne zakamarki. Odkryj, kto trzepocze skrzydłami w koronach drzew, a kto myszkuje w wilgotnej ściółce. Zachwyć się bogactwem leśnych kolorów, dźwięków i zapachów.

Dzięki książce dowiesz się m.in., kto rozsiewa nasiona, co las daje naszej planecie, dlaczego ważna jest ochrona przyrody, jak wyglądają lasy podczas zmieniających się pór roku. Poznasz wiele gatunków zwierząt i drzew. Sprawdzisz też, w jaki sposób samodzielnie posadzić drzewo.
Przystępny tekst i pełne szczegółów ilustracje ułatwią zapamiętanie licznych ciekawostek oraz sprawią, że nauka nie pójdzie w las.

Źródło:https://publicat.pl/papilon/oferta/nauczanie-wczesnoszkolne-6-9-lat/w-sercu-lasu-wedrowka-po-lasach-swiata

Bliżej z tym przepięknym albumem książkowym możemy się zapoznać na blogu "Strefa Psotnika.pl"

 

Życzę wszystkim uczniom, rodzicom moim koleżankom i kolegom - całej szkolnej społecznośći :

Miłości - Wielkiego Czwartku

Wiary Wielkiego Piątku

Nadziei - Wielkiej Soboty

Radośći- Wielkiej Niedzieli.

 

Zapraszamy najmłodszych czytelników do oglądania BRACZYTANEK, czyli krótkich filmowych rejestracji bajek i wierszy, czytanych przez naszych bibliotekarzy.

W cyklu będzie można poznać lub przypomnieć sobie najpiękniejsze wiersze i baśnie, zarówno z polskiej, jak i światowej klasyki literatury dla dzieci. Czytane będą m.in. teksty Ignacego Krasickiego, Aleksandra Fredry, Marii Konopnickiej i braci Grimm. BRACZYTANKI publikowane są na Facebooku Biblioteki Raczyńskich oraz na bibliotecznym kanale na You Tube: https://tiny.pl/t32bh

Źródło https://miastodzieci.pl/wydarzenia/braczytanki-bajki-i-wiersze/

Jeszcze raz powracam do tematu darmowych lektur . Tym razem chciałam Wam polecić:

Lektury.gov.pl to cyfrowa biblioteka z lekturami za darmo. Wszystko, co trzeba zrobić, aby korzystać z cyfrowej biblioteki lektur to odwiedzić w stronę lektury.gov.pl i wybrać z listy książkę, którą chcesz przeczytać lub odsłuchać. Niektóre lektury są przedstawione w formie teatrzyków. Portal prezentuje nie tylko lektury ale również opracowana. W zasobach platformy znajdziemy obecnie 700 pozycji wybranych z listy lektur obowiązkowych programu podstawowego i rozszerzonego oraz lektur uzupełniających. Aby znaleźć interesujące nas lektury na Lektury.gov.pl wystarczy skorzystać z wbudowanej wyszukiwarki, wpisać poszukiwaną książkę i wybrać jedną z opcji. Dostępna jest możliwość pobrania książki w formacie EPUB, MOBI czy PDF, odczytanie jej online w przeglądarce lub pobranie za darmo w aplikacji Legimi, która jest partnerem projektu. Źródło:https://antyweb.pl/od-dzis-lektury-szkolne-odsluchasz-lub-pobierzesz-za-darmo-z-lektury-gov-pl/

Zachęcam do  skorzystania z opowiadań dla dzieci online:https://miastodzieci.pl/bajki/ można tutaj znaleźć najpopularniejsze, darmowe bajki dla dzieci do oglądania i do czytania. Bajki rekomendowane przez MiastoDzieci. Np: Miś Bumbumek, czyli o tym, że nie wolno dokuczać innym, Psi Patrol – Kto pobije rekord?,Shimmer i Shine – Domek dla lalek, Wieże z klocków – Zrzucanie winy na innych, Zając Barnaba,Tupcio Chrupcio – Idziemy do doktora.

Bajka o ciepłym i puchatym

Bardzo popularna bajka, którą chcę przypomnieć:

Bardzo dawno temu, gdzieś daleko, było dobre miasto. Jego mieszkańcy żyli szczęśliwie, śmiali się, bawili i nigdy nie chorowali. W mieście tym było bardzo dużo puchatego
i puszystego. Puchate było miękkie, puszyste, bardzo lekkie i miłe w dotyku. Ludzie mieli taki zwyczaj, że, kiedy spotykali się ze sobą, dzielili się puchatym i puszystym mówiąc: „Tobie puchate i mnie puchate, mnie puchate i Tobie puchate”. A kiedy się dzielili puchate
i puszyste rosło i było go jeszcze więcej. Tak trwało bardzo długo i ludzie nauczyli się, że kiedy puchate i puszyste rośnie ich życie staje się piękniejsze, serca wypełniają się miłością, a ciało jest zdrowsze.

Pewnego dnia do szczęśliwego miasta przybyła czarownica. Czarownica jeździła po całym świecie i sprzedawała ludziom swoje czary i lekarstwa. Jednak w dobrym mieście nikt nie chciał kupować lekarstw i nie potrzebował czarów, bo wszyscy byli zdrowi i szczęśliwi.

Czarownica chodziła po mieście przyglądała się ludziom i ich zwyczajom i nie rozumiała, dlaczego nie może niczego sprzedać. Po pewnym czasie zorientowała się, że wszystkiemu winne jest puchate. Kiedyś obserwując jak ludzie się nim dzielą postanowiła uwolnić ich od puchatego i puszystego i powiedziała do jednego z mieszkańców: „Wiesz? To puszyste i puchate, które dostałeś od swojego przyjaciela, to wcale nie było jego ciepłe i puchate. On oddał Ci tylko to, co wczoraj dostał od Ciebie”. A do innego mieszkańca powiedziała: „Czy zauważyłeś, że Twój sąsiad dał Ci wczoraj mniej ciepłego i puchatego niż Ty dałeś jemu?”

Krążyła po mieście tak długo, aż zatruła ludziom serca i ludzie zaczęli się sobie nieufnie przyglądać. Coraz rzadziej dzielili się puchatym i puszystym i chowali je w domach
i szufladach zazdrośnie strzegąc i bojąc się, że je stracą. A puszystego i puchatego, którym nikt się nie dzielił było coraz mniej.

Pewnego dnia czarownica dała jednemu z mieszkańców trochę kolczatego i powiedziała: „Tobie kolczaste i mnie kolczaste, mnie kolczaste i Tobie kolczaste”. I kolczaste urosło. Ludzie zaczęli się dzielić ze sobą kolczastym. Pojawiły się choroby, szczęście zaczęło znikać z dobrego miasta, a ludzie stali się smutni i niemili dla siebie. Mijały dni, miesiące i lata. Czarownica sprzedawała ludziom swoje lekarstwa i stawała się coraz bogatsza. Kiedy potrzebowała więcej pieniędzy dzieliła się z ludźmi kolczastym i wtedy ludzie więcej chorowali i przychodzili do niej po leki.
Szczęsliwie, dwoje dzieci bawiąc się ze sobą na strychu znalazło w starej skrzyni puszyste i puchate, które dorośli dawno temu schowali, żeby nikt im nie zabrał. Kiedy je oglądali rozerwali je na dwa kawałki i podzielili między siebie. I puszyste i puchate natychmiast urosło, a dzieci poczuły, że w ich sercach pojawiła się jakaś radosna nuta. Pobiegły do rodziców i podzieliły się z nimi mówiąc: „Tobie puchate i mnie puchate”.
I puchate znów urosło.

Od tej chwili ludzie zaczęli ponownie dzielić się ze sobą puszystym i puchatym i w ich sercach pojawiło się więcej szczęścia i radości, a ciała mniej chorowały. Wtedy przypomnieli sobie o starym zwyczaju i dawnych czasach. Wypędzili złą czarownicę i starali się dzielić jak największą ilością puszystego i puchatego. Jednak w ich mieście istniało także kolczaste, które kiedyś podarowała im czarownica.

I odtąd ciepłe i puchate krąży między ludźmi na przemian z kolczastym i tylko od ludzi zależy, czym się ze sobą dzielą. A to, czym się podzielą rośnie wypełniając ich serca
i myśli.

– Co ciepłego podarowałaś swoim bliskim dzisiaj?
– Co puchatego wręczyłaś sobie?
– Jak często Ci się to zdarza?

Źródło: /https://pracowniakapeluszy.wordpress.com/2012/10/19/bajk o-cieply i-puchatym/

Pamiętajmy, aby w tym trudnym i niezwykłym czasie obdarzać się wzajemnie uśmiechem i "dobrym słowem". Wtedy pozytywne emocje będą do nas powracać, a wszyscy ich teraz bardzo potrzebujemy.

Polecam bajkę na yuotube o tym samym tytule.

 

Bajki i baśnie Andersena, Brzechwy czy braci Grimm są ponadczasowe. Nic dziwnego, że znają je dorośli oraz chętnie czytają i słuchają ich kolejne pokolenia. Polecam wszystkim na yuotube "Bajki z ramą.

Bajki z Rama - audiobook dla dzieci czytają aktorzy
1. Bajki z Ramą - Calineczka - opowiada Piotr Fronczewski
2. Bajki z Ramą - Bazyliszek - opowiada Piotr Fronczewski
3. Bajki z Ramą - Brzydkie Kaczątko - opowiada Piotr Fronczewski
4. Bajki z Ramą - Mała Syrenka - opowiada Piotr Fronczewski
5. Bajki z Ramą - Królowa Śniegu - opowiada Piotr Fronczewski
6. Bajki z Ramą - Złota Rybka - opowiada Piotr Fronczewski
7. Bajki z Ramą - Kot w butach - opowiada Piotr Fronczewski
8. Bajki z Ramą - Księżniczka na ziarnku grochu - opowiada Piotr Fronczewski
9. Bajki z Ramą - Jaś i Małgosia - opowiada Cezary Pazura
10. Bajki z Ramą - Czerwony Kapturek - opowiada Cezary Pazura
11. Bajki z Ramą - Śpiąca Królewna - opowiada Cezary Pazura
12. Bajki z Ramą - Królewna Śnieżka - opowiada Cezary Pazura
13. Bajki z Ramą - Kopciuszek - opowiada Cezary Pazura

Ruszyły pierwsze lekcje z TVP! Będą emitowane od poniedziałku do piątku na ogólnodostępnych antenach Telewizji Polskiej. Znajdą się także na VOD.TVP.PL.

Szczegółówy plan lekcji tutaj:

https://www.tvp.info/47335893/edukacja-Poniedziałek 30 marcaw-czasie-epidemii-szkola-z-tvp-juz-otwarta-sprawdz-plan-lekcji

Specjalne kolekcje dla dzieci i młodzieży na TVP Vod

Kolekcja dla dzieci  „To się nie nudzi” – bajki, filmy familijne, programy rozrywkowe, archiwalne seriale i  spektakle dla młodych widzów 

Kolekcja „Lektury na ekranie" – filmowe i serialowe ekranizacje lektur szkolnych oraz filmy dokumentalne o autorach z kanonu lektur .

W tym pasmie możemy znaleźć m.in. ekranizację takich lektur , jak: "Magiczne drzewo", "Syzyfowe prace", "Bajki robotów", "Szatan z siódmej klasy", "Quo vadis", "Zemsta"./ Źródło: www.gov.pl/

Lektury szkolne klas 1-3. Nie marnuj czasu. Klikaj i czytaj. Darmowe linki:

Dziadek i niedźwiadek – Łukasz Wierzbicki
https://www.sydneynorthshorepolishsaturdayschool.org/uploads/1/1/9/5/11954357/wojtek.pdf

Asiunia – Joanna Papuzińska
http://www.zkpig7.pl/2015_2016/Asiunia_Joanna_Papuzinska.pdf

Sposób na Elfa – Marcin Pałasz
https://www.wydawnictwoliteratura.pl/pub/uploads/fragmenty/Sposob%20na%20elfa%20str%203-19.pdf

Baśnie (do wyboru) – Hans Christian Andersen
http://biblioteka.kijowski.pl/andersen%20christian%20hans/basnie.pdf

Dzieci z Bullerbyn – Astrid Lindgren
http://www.orsza.pl/images-media/wszystko-o-szkole/I-03-lektury/lindgren-dzieci-z-bullerbyn.pdf

Doktor Dolittle i jego zwierzęta – Hugh Lofting
https://docplayer.pl/72115588-Doktor-dolittle-i-jego-zwierzeta.html

Karolcia – Maria Krüger Kruger
https://docplayer.pl/109227649-Ilustrowala-halina-bielinska-lektura-dla-klasy-ii-szkoly-podstawowej-by-piotr-bielinski-isbn.html

O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśniach i legendach – Barbara Tylicka
https://www.wydawnictwoliteratura.pl/pub/uploads/fragmenty/O%20krakowskich%20psach%20str%203-15.pdf

Wiersze dla dzieci – Julian Tuwim
http://orsza.pl/images-media/wszystko-o-szkole/I-03-lektury/tuwim-wiersze-dla-dzieci.pdf

Oto jest Kasia – Mira Jaworczakowa
http://www.orsza.pl/images-media/wszystko-o-szkole/I-03-lektury/jaworczakowa-oto-jest-kasia.pdf

O psie, który jeździł koleją – Roman Pisarski
https://pl-static.z-dn.net/files/d9b/6d097397cee57b8e8825fb5bd9668dc0.pdf

Brzechwa dzieciom – Jan Brzechwa
http://wierszykidladzieci.pl/wierszykibrzechwy.php

Rany Julek. O tym jak Julian Tuwim został poetą – Agnieszka Frączek
https://www.wydawnictwoliteratura.pl/pub/uploads/fragmenty/Rany%20Julek%20str%201-13.pdf

Zaczarowana zagroda – Czesław Centkiewicz
http://polish-culture.com/wp-content/uploads/2013/08/Zaczarowana-Zagroda.pdf

Najpiękniejsze wiersze – Danuta Wawiłow
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjz-reknKLoAhUdwcQBHRziC-0QFjAAegQIBBAB&url=https%3A%2F%2Fatlanty.pl%2Fimages%2F2011%2F04%2FWiersze-Danuty-Wawi%25C5%2582ow.pdf&usg=AOvVaw2v5vlCKSgoJyHmwcnUqSuc . Źródło : /gckib.org.pl/. Przygotowała Jadwiga Kasperska /

Dzieci nie rozumieją, po co ta "kwarantanna"? Ta krótka bajka wszystko im wyjaśni, bez lęku!

Napisała ją Dorota Bródka, która jest psychologiem, certyfikowanym agile coachem, psychoterapeutą i mediatorem. Treść bajki można pobrać bezpłatnie w formie pliku pdf, a na blogu autorki można jej również wysłuchać.

Bajka opowiada o złym Królu Wirusie i dobrej Kwarantannie. W bardzo konkretny, opisowy, ale i przyjazny sposób opisuje obecną sytuację. To ratunek dla rodziców, którzy nie wiedzą, jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie.

Taki przekaz trafia do dziecięcej wyobraźni i sprawia, że maluchom łatwiej będzie pogodzić się z faktem, że muszą siedzieć w domu. Po lekturze bajki ma to swój wyraźny i zrozumiały dla dzieci cel.

Również nowe nawyki związane z myciem rąk będą łatwiejsze do zaakceptowania. / Źródło mamadu.pl/.

Dzisiaj postaram się podać kilka darmowych linków dla wszystkich uczniów, którzy nie zdążyli wypożyczyć książek.

https://wolnelektury.pl/media/book/pdf/tajemniczy-ogrod.pdf

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/w-pustyni-i-w-puszczy.html

https://wolnelektury.pl/media/book/pdf/quo-vadis.pdf

https://wolnelektury.pl/media/book/pdf/syzyfowe-prace.pdf

https://wolnelektury.pl/katalog/autor/hans-christian-andersen/

 Wszystkich, którzy wolą słuchać niż czytać na komputerze odsyłam do strony https://wolnelektury.pl/katalog/audiobooki/. Tam można też posłuchać bajek J.CH. Andersena np. "Brzydkie kaczątko", to wiadomośc dla naszych młodszych uczniów i ich rodziców. Zachęcam do skorzystania..

Poniżej zamieszczam link przypominający listę lektur.https://www.listalektur.pl/https://www.listalektur.pl/ Odsyłam również do TVP Kulura. Stacja uruchomiła specjalną emisję filmów będących adaptacją lektur szkolnych. Jeżeli znacie jakieś linki, gdzie można czytać darmowe lektury lub opracowania przesyłajcie do mnie(Maria Szturc) na dziennik elektroniczny będę je tutaj zamieszczała. Pomoc i wspólpraca całej społeczności uczniowskiej w tym zakresie mile widziana.

PASMA EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW:TVP, TVP ABC i TVP Kultura:

Już od ubiegłego tygodnia kanał TVP ABC w godzinach 8:00-13:00 emituje codzienne, edukacyjne pasmo dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Programy te nie są przerywane reklamami. Wśród wielu propozycji jest m.in. codzienny program „Al-chemik”, który w przystępny sposób wyjaśnia zjawiska chemiczne i fizyczne oraz „Zaczarowany świat”, zajmujący się trudnymi pojęciami związanymi ze sztuką, teatrem i muzyką. TVP ABC ma w swojej ofercie również takie programy jak: magazyn ciekawostkowy „Teleranek”, audycję o zwierzętach „Zagadki zwierzogromadki”, program promujący czytanie książek „Zwierzaki czytaki” oraz serwis informacyjny dla najmłodszych „Studio ABC”

Zamknięcia placówek oświatowych nie należy traktować jak ferii, zaś przerwa w chodzeniu do szkoły nie powinna być równoznaczna z przerwą w nauce. Jak najlepiej wykorzystać czas "wolny"? Ucząc dziecko w domu. W dobie internetu można poszerzyć tradycyjne metody o kilka aplikacji i portali, które zaserwują dziecku porcję nauki połączonej z zabawą. Przerwę w szkole można także potraktować jako pretekst do nabycia nowych umiejętności - np. z zakresu podstaw programowania lub projektowania graficznego. Oto najciekawsze serwisy i aplikacje, dzięki którym twoje dziecko nie tylko nie będzie się nudzić, ale w kreatywny sposób spędzi czas.

Gry edukacyjne dla przedszkolaków: Ciufcia

Ciufcia to portal edukacyjny przeznaczony dla dzieci w wieku od 2 do 6 lat oraz ich rodziców. Można na nim znaleźć 400 gier i zabaw dostosowanych do odpowiednich grup wiekowych. Jak sugerują autorzy portalu, można na nim spokojnie zostawić swoje dziecko, zapewniając mu zabawę połączoną z edukacją.

Specjalny zegar na stronie odmierzy upływ 30 minut - czyli maksymalnego czasu, jaki - zgodnie z zaleceniami psychologów - dziecko powinno dziennie spędzać przed komputerem.

<a target="_blank" href="https://ciufcia.pl/">Kliknij, by przejść na stronę Ciufci</a>

Nauka języka: Anglomaniacy

W serwisie Anglomaniacy twoje dziecko poprzez gry i zabawy będzie mogło uczyć się języka nie wychodząc z domu. Wchodząc na stronę można wybrać, czy chce się ćwiczyć słownictwo, gramatykę, wyrażenia, czy też rozluźnić się w rytm piosenek edukacyjnych.
Na stronie można znaleźć także materiały dla nauczycieli oraz pomoce naukowe przygotowane do wydruku.

Nauka programowania: Scratch

Scratch to wizualny język programowania, przeznaczony do nauczania dzieci od 8 lat wzwyż. Młodsze dzieci z pomocą rodziców także mogą spróbować pobawić się w Scratchu. Portal o tej samej nazwie oferuje naukę podstaw programowania poprzez tworzenie prostych animacji, interaktywnych historyjek i gier.
Głównym bohaterem w programie jest przyjazny duszek, któremu wydajemy polecenia.

Nauki ścisłe: Kraina Nauki

Serwis edukacyjny Kraina Nauki to propozycja dla osób zainteresowanych naukami ścisłymi. Strona oferuje szereg gier, wirtualne laboratorium, testy oraz e-learning.
Jak piszą autorzy portalu: Zadbaliśmy o to, aby takie dziedziny nauki jak chemia czy fizyka stały się bliższe dzieciom i kojarzyły się z zabawą.

Fizyka: Planeta Energii

Planeta Energii jest ogólnopolskim programem edukacyjnym istniejącym od 2010 roku. Celem przedsięwzięcia, opartego o nowoczesne formy edukacji, jest szerzenie wśród dzieci wiedzy z zakresu energii elektrycznej.
Autorzy projektu zaznaczają: Projekt stawia przede wszystkim na naukę poprzez zabawę i interaktywne doświadczenia, dzięki czemu dzieci mają możliwość wzięcia udziału w niestandardowych lekcjach oraz pokazach.

Nauka projektowania graficznego: Canva

Canva to narzędzie, które w łatwy i przyjemny sposób wprowadzi nie tylko Twoje dziecko, ale i każdego dorosłego w świat projektowania graficznego. Szereg szablonów umożliwi szybkie przygotowanie prezentacji na lekcję, własnoręczne zaprojektowanie planu zajęć, infografiki lub albumu rodzinnego
Bazując na szeregu darmowych zdjęć, ikon, piktogramów i kształtów można tworzyć profesjonalne grafiki w krótkim czasie. To nie tylko szlifowanie zmysłu estetycznego, to czysta przyjemność!

Rozwijające gry: Literaki

Jeśli już dziecko koniecznie chce grać, postarajmy się, by miało dostęp do gier rozwijających jego umysł. Dla starszych dzieci i młodzieży świetnym rozwiązaniem może okazać się aplikacja Literaki. Gra to tak naprawdę Scrabble online. Można w nią grać z przypadkowymi osobami lub z przyjaciółmi. Układanie słów z 7 dostępnych graczowi liter jest świetnym ćwiczeniem umysłowym.
Możecie zaproponować dziecku również Quizwanie - aplikację pozwalającą na rywalizację opartą o pytania z różnych dziedzin. To nie tylko zabawa, ale przede wszystkim nauka.

Informatyka: Code.org

Code jest jedną z najpopularniejszych darmowych stron do nauki kodowania. Zawiera szereg kursów obejmujących tworzenie stron internetowych oraz lekcji do zrobienia w 1 godzinę. W zakładce "Godzina Kodowania" można nauczyć się od podstaw jak programować, poruszając się po świecie ulubionych gier i bajek dziecięcych.
Code.org oferuje naukę z bohaterami Gwiezdnych Wojen, Minecrafta czy Krainy Lodu.

Edukacja przedszkolna: Domowy Przedszkolak

Domowy Przedszkolak to kolejna propozycja dla najmłodszych. Strona oferuje proste zabawy takie jak kolorowanki, gry oparte o naukę liczenia czy rysowania, liczne zgadywanki oraz puzzle - wszystko to przeznaczone dla małych dzieci.
Strona jest także w wersji przeznaczonej na tablet - tak, by najmłodsi nie musieli spędzać czasu przed komputerem.

Nauka szybkiego pisania: Kurs Pisania

Zostanie mistrzem klawiatury być może nie przyda się Twojemu dziecku już teraz, ale na pewno przyda się w przyszłości. W dzisiejszych czasach pisanie jednym palcem to przeszłość - jeśli chcesz, by Twoje dziecko odnalazło się w zinformatyzowanym świecie, kurs szybkiego pisania na klawiaturze może być dobrym pomysłem na spędzenie czasu w domu.
Kurs odbywa się poprzez szereg lekcji i coraz wyższym poziomie skomplikowania. Jest polecany także dla dorosłych.

Źródło :polskatimes.pl/zamknieta-szkola-ucz-dziecko-w-domu-najciekawsze-aplikacje-i-serwisy-edukacyjne/

W czwartek 19 marca można spotkać się na Faceebooku on line o godz. 19 z Nelą Małą Reporterką. Będzie to spotkanie z Nelą i jej książką "Nela i skarby Karaibów" . Będzie można wspólnie z Nelą porysować, więc potrzebne będą kartka, ołówek i gumka. Zapraszam na to spotkanie

WAŻNE:Pamiętajmy w tych trudnych czasach, że książka to eliksir dla mózgu. Ratujmy się jak możemy.Czytanie jest dobre na wszystko, w tym także na stres .

"Nic tak jak książka nie potrafi ożywić komórek mózgowych, bo tylko w trakcie czytania stają się one aktywne i produktywne. To samo się dzieje  z naszymi mięśniami na lekcjach gimnastyki.
Ruch jest dla ciała zbawienny tak samo jak dla umysłu czytanie. Taka jest konkluzja wynikająca z  naukowych badaniach amerykańskich uczonych.
Czytanie, to fantastyczna gimnastyka dla mózgu. Odświeżająca kąpiel dla szarych komórek. Nie bez powodu w bibliotece w Aleksandrii widniały słowa "Książki to lekarstwo dla umysłu", a - jak głosi legenda - słynna Szecherezada opowiadała swe baśnie, by wyleczyć sułtana z depresji.
Najlepiej gdy czytamy książki z wartką, wciągającą akcją. Jeśli czytaniu towarzyszą emocje, a w miarę rozwoju zdarzeń stajemy się coraz wyraźniej jej uczestnikami, to nasz mózg jeszcze mocniej odbiera sygnały i utrwala korzystne zmiany. Za każdym razem efekt jest ten sam: podwyższona aktywność w korze skroniowej lewej półkuli mózgu, czyli w części odpowiedzialnej za przetwarzanie i rozumienie komunikatów językowych. Inaczej można by powiedzieć – stajemy się mądrzejsi." Źródło: /Blog Tu jest mój dom/

Pół godziny czytania przed snem poprawia jego jakość. Dobrych snów z dobrą książką w ręku Wam życzę. Co to będzie? Warto sięgnąć po książki z mojej półki i wrócić do najbardiej ulubionych tytułów.

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 8 w Skoczowie
    ul. Morcinka 20
    43-430 Skoczów
  • (+48) 33479-30-20

Galeria zdjęć