Nauczyciele Zespołu Szkół nr 1 na Górnym Borze oraz pracownicy Urzędu Miejskiego w Skoczowie odbyli partnerską wizytę w Bułgarii w mieście Sliven, w dniach od 11-16czerwca. Był to wyjazd realizowany w ramach prowadzonego w naszej gminie projektu Comenius Regio.
Celem wizyty było poznanie sposobów nauczania i wychowania obowiązujących w bułgarskich szkołach i instytucjach oświatowych oraz wymiana dobrych europejskich praktyk w tym zakresie. Mimo , że jesteśmy państwami o podobnych słowiańskich korzeniach , to jednak kultury i tradycje naszych narodów są odmienne , a co za tym idzie oświata i nauczanie się różnią. Odwiedziliśmy kilka bułgarskich szkół różnego poziomu nauczania w mieście Sliven, które jest jednym z większych miast w całej Bułgarii. Nasza szkoła partnerska to szkoła sportowa kształcąca kadrę olimpijczyków i reprezentantów kraju w zakresie gimnastyki artystycznej, judo, podnoszenia ciężarów i w piłce nożnej. Obecnie trener i jednocześnie absolwent tej szkoły jest reprezentantem judo na Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Uczniowie szkoły są więc najlepszymi sportowcami Bułgarii. Nie są to jednak dzieci bułgarskich elit , a ubodzy uczniowie wsi, dla których nauka w tej szkole to szansa na lepsze życie , na osiągnięcie sukcesu i uzyskanie pracy. Podchodzą więc do nauki i treningów z pokorą i wkładają w nią ogromną pracę. Uczestniczyłyśmy w treningu judo oraz w zawodach regionu w podnoszeniu ciężarów. Byłyśmy pod wrażeniem wysiłku i poświęcenia z jakim ci młodzi zawodnicy ćwiczą , a potem walczą o medale. Tym bardziej byłyśmy zaskoczone , chęcią tych młodych ludzi do udziału w warsztatach decupage, które zorganizowałyśmy. Mimo zmęczenia treningiem , uczniowie pilnie pracowali wykonując działania plastyczne. Efekt przerósł ich oczekiwania, byli z niego ogromnie dumni. Zdjęcia z warsztatów jeszcze w tym samym dniu były na stronie szkoły.
Niewątpliwie ogromne wrażenie wywarła na nas wizyta w dwóch szkołach dla dzieci romskich. Kadra pedagogiczna tych szkół pracuje z poświęceniem wiedząc, że ma małe szanse na uzyskanie doskonałych wyników nauczania wśród uczniów. Ich ogromnym sukcesem jest to, że dzieci uczęszczają do szkoły, są czyste, nie kradną , przestrzegają regulaminu i chętnie się uczą. O super wynikach mogą jednak zapomnieć. Bieda pośród romskich rodzin jest ogromna, posyłanie dzieci do szkoły to dla tych ludzi duże wyrzeczenie, gdyż każda para rąk do pracy jest niezbędna. Romowie zajmują się pracami, których Bułgarzy nie chcą wykonywać, bo są nisko opłacane. Oni zaś biorą każdą pracę byle tylko zdobyć środki na przeżycie. Latem zbierają owoce , warzywa, koszą trawę, a zimą znoszą drzewo z lasu na opał. Tym bardziej jesteśmy pełne szacunku dla pracy nauczycieli, którzy borykają się z biedą dzieci i ich rodziców w tego typu szkołach. W jednej ze szkół dzieci specjalnie dla nas przygotowały przedstawienie i napisały wiersze, których treścią był ich trudny los. Byłyśmy wzruszone tak miłym przyjęciem.
Wzięłyśmy udział w seminariach naukowych o tematyce oświatowej, przygotowane przez naszych bułgarskich partnerów. Zostałyśmy zaproszone przez Starostę Miasta Sliven do Urzędu Miejskiego na spotkanie. Skierowałyśmy do Niego zaproszenie do naszego miasta oraz wręczyłyśmy okolicznościowy upominek promujący Miasto i Gminę Skoczów.
Miałyśmy możliwość zwiedzenia okolic Sliven i miejsc prezentujących historię Bułgarii: Nesseberu, Plovdivu, Sozopola i Burgas. Pobyt okazał się bardzo owocny w wiele nowych doświadczeń i przykładów do wykorzystania w naszej codziennej pracy pedagogicznej.