W dniu 14.12.2017r. w godzinach popołudniowych w Szkole Podstawowej nr 8 w Skoczowie odbyło się uroczyste otwarcie sali do Terapii Integracji Sensorycznej. Sprzęt do ćwiczeń został zakupiony z funduszy projektu unijnego "Ja i moja edukacja" realizowanego przez M Z O w Gminie Skoczów. Koszty adaptacji korytarza na salę ćwiczeń pokryto ze środków uzyskanych przez Stowarzyszenie na Rzecz Integracji "Bądźmy Razem" przy Szkole Podstawowej nr 8 w Skoczowie od sponsorów i przyjaciół szkoły. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał v-ce Burmistrz A. Bubnicki. Honorowymi gośćmi byli również Dyrektor M Z O w Skoczowie K. Kusiński, Sekretarz Gminy B. Macura, radni Gminy Skoczów M. Brodniewicz, M. Sobik - przewodnicząca Komisji Oświaty oraz Rodzice.
Nasi sponsorzy:
BANK SPÓŁDZIELCZY W SKOCZOWIE OBJAZDOWA 10 43-430 SKOCZÓW BIURO RACHUNKOWE JOANNA SC JOANNA NOWAK. JOANNA NOWAKOWSKA ZIELONA 37 44-335 JASTRZĘBIE-ZDRÓJ PRZEDSIĘBIORSTWO HANDLOWO-USŁUGOWE "SPRINT" F.JAGODZIŃSKI.D.TIETZ SP.J UL.TURYSTYCZNA 542 44-335 JASTRZĘBIE ZDRÓJ ARTINSTAL PI SP.Z O.O. SP.KOMANDYTOWA UL. LIPOWA 2 POGÓRZE 43-430 SKOCZÓW PHU PRIMA ŚWIERKOT.BATKO SPÓŁKA JAWNA UL.KOROLA 67A 42-605 TARNOWSKIE GÓRY 'ALICJA'FIRMA HANDLOWA DZIERGAS A.STUSEK A. SP.JAWNA RYNEK 12 43-430 SKOCZÓW ADAM GRZEGORZ OLSZAR UL. MONIUSZKI 9 M.4 43-400 CIESZYN KOWALCZYK ANASTAZJA SCHODOWA 10 43-430 SKOCZÓW OŚRODEK NARCIARSKI „STOŻEK” UL.ZJAZDOWA 11,43-460 WISŁA ZUBIK KRYSTYNA UL.MICKIEWICZA 21B RYSZARD BOCHM WISLA WIELKA HODOWCOW 55 ANDRZEJ CICHY MARZENA KONIECZNY
12 grudnia br. w auli naszej szkoły uroczyście zakończyliśmy realizacje projektu dofinansowanego ze środków Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej. Prace trwały od czerwca i skupiały się m. in. na włączeniu osób niepełnosprawnych w społeczność osób pełnosprawnych, angażowaniu mieszkańców w życie szkoły i osiedla, zainicjowaniu działań o charakterze art terapii i doposażeniu Stowarzyszenia BĄDŹMY RAZEM w sprzęt nagłośnieniowy i techniczny do pracy z osobami niepełnosprawnymi i nie tylko. Projekt polegał na przygotowaniu przedstawienia, w którym wzięły udział zarówno dzieci pełnosprawne jak i te ze specjalnymi potrzebami. Przygotowania do spektaklu obejmowały warsztaty ze specjalistami (logopeda, psycholog, zawodowa aktorka), próby, przygotowanie kostiumów, scenografii, wystawę prac plastycznych. Finałem było spotkanie, na którym mogliśmy podziwiać przygotowane przez dzieci przedstawienie pt.: Przemiana pana Scrooga , występ wokalny dzieci z klasy autystycznej, koncert akordeonowy w wykonaniu P. Marka Bronowskiego (mieszkańca osiedla) i recital zespołu wokalnego nauczycieli i rodziców.
Spotkanie dostarczyło wielu wzruszeń , widzowie dali porwać się świątecznemu nastrojowi i wspólnie ze wszystkimi wykonawcami śpiewali kolędy.
Cieszymy się, że udało nam się połączyć wszystkie dzieci i dorosłych we wspólnym przedsięwzięciu.
Mamy nadzieję, że jest to dopiero początek przygody ze sztuką, która bez wątpienia łączy.
We wtorek 12 grudnia oraz w czwartek 14 grudnia 2017 r. w ramach realizacji projektu "Bezpieczna +" dzieci z edukacji wczesnoszkolnej uczestniczyły w spotkaniach z policjanten oraz strażakami. Policjant przypomniał dzieciom o zachowaniu bezpieczeństwa na ulicy, w domu, ale także w sieci. Uczniowie dowiedzieli się jaką odpowiedzialność ponoszą za swoje czyny oraz jak ustrzec się przed cyberprzemocą. Z kolei strażacy pokazali uczniom jak należy udzielać pierwszej pomocy w sytyacjach zagrożenia - numery alarmowe, utrata rzytomności, reanimacja, zadławienie.
Dzięki pomocy z funduszy Rady Rodziców dzieci podczas zajęć świetlicowych wykonały wspaniałe bombki, a klocki zakupione przez świetlice dzięki wsparciu Rady Rodziców mogą być przechowywane w wielkich pudłach, dbając o porządek
Klasy 1-3 SP:
Soliści:
I miejsce – Anna Nikiel kl. 1b
II miejsce – Radosław Rymorz kl. 3d
III miejsce – Jakub Kukucz kl. 1d
Zespoły:
I miejsce – Emilia Pilch, Liliana Pilich kl. 3a
II miejsce – Nadia Bruchajzer, Martyna Wojciechowska, Malwina Miech kl. 1c
III miejsce – Anna Gruda, Zuzanna Niemiec kl. 1d
Klasy 4-6 SP:
Soliści:
I miejsce – Adrianna Gilek kl. 4e
II miejsce – Estera Szturc kl. 5a
III miejsce – Julia Kołpak kl. 4e
Zespoły:
I miejsce – Milena Dębinny , Kaja Nowińska kl. 6b, Julia Dębinny kl. 3e
II miejsce – Elżbieta Gabryś, Anna Muras, Zofia Fijałkowska kl. 4e
III miejsce – Marta Talar, Judyta Bruchajzer, Justyna Cieślar kl. 4b
Klasy 7 SP, 2-3 Gimn. :
Soliści:
I miejsce – Weronika Kusy kl. 7c
II miejsce – Grzegorz Marekwica kl. 2c Gimn.
III miejsce - nie przyznano
Zespoły:
I miejsce – Gabriela Farian kl. 2b Gimn., Emilia Wiecha kl. 3a Gimn.
II miejsce – Natalia Waleczek, Zuzanna Klocek, Kaja Kupczewska kl. 2b Gimn.
III miejsce – Dawid Mojeścik, Michał Leśniak kl. 2b Gimn.
Serdecznie gratulujemy laureatom!
Biblioteka szkolna wzbogaciła księgozbiór dzięki funduszom uzyskanym w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dzięki inicjatywie pracowników biblioteki i napisaniu projektu nasi uczniowie będą mogli realizować nową podstawę programową w oparciu o konieczne lektury. Klasy I-III będą mogły zapoznać się z przygodami zupełnie nowych bohaterów. Oprócz lektur wzbogaciliśmy się również o inne interesujące, kolorowo i bogato ilustrowane książki, które z pewnością przyciągną oko dziecka i dorosłego. W związku z tym zachęcamy rodziców, dziadków do wspólnego czytania. „CZYTAJMY RAZEM Z NASZYMI DZIEĆMI”. ZAMIAST KOMPUTERA I TELEWIZORA- KSIĄŻKA. Książka uczy myślenia, kształtuje wyobraźnię, gwarantuje miłe spędzenie wspólnego czasu.
W dniu 24 listopada w Cieszynie odbył się powiatowy konkurs na scenki rodzajowe w ramach powiatowej kampanii profilaktycznej "Żyj bez uzależnień". Nasza szkoła wystawiła 3 scenki pt.:"Zła godzina", "Najlepsze jeszcze przed tobą" oraz "Wybierz życie". Spośród startujących szkół zajęliśmy 1 i 2 miejsce. Uczniowie, którzy zajęli 1 miejsce to:Zuzanna Klocek, Natalia Waleczek, Emilia Heller i Jakub Pietrasina, wystawiali scenkę "Zła godzina". Scenka "Wybierz życie" zajęła 2 miejsce a grali w niej: Gabriela Farian, Dawid Mojeścik, Emilia Heller oraz Wiktoria Domagała. Opiekunem uczniów była pani Anna Karosek.
Stowarzyszenie na Rzecz Integracji "Bądźmy Razem" działające przy naszej szkole realizuje projekt "Integracja sztuką czyli sztuka integracji" który finansowany jest ze środków Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej. Tworzymy przedstawienie "Rodzina jest najważniejsza" w którym występują uczniowie naszej szkoły w tym dzieci z klas integracyjnych, nauczyciele i rodzice. Występujemy dla naszych uczniów, ich rodziców i dziadków, dzieci z Przedszkola nr 4 z oddziałami integracyjnymi, dzieci z Punktu Terapeutycznego "Słoneczna Kraina", uczniów Szkoły Specjalnej w Skoczowie."Opowieści wigilijne" Dickensa wywołują impuls do wspólnego oczekiwania na święta, przeżywania radości ze zbliżających się świąt podczas których doceniamy rodzinę i bliskich, mało znanych, znajomych tylko z widzenia i nieznajomych.
Stowarzyszenie na Rzecz Integracji "Bądźmy Razem" bardzo dziękuje wszystkim ofiarodawcom, rodzicom i nauczycielom za wszelką pomoc i wsparcie naszej działalności.
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W „ÓSEMCE”
W dniu 13.11.2017r spotkaliśmy się na uroczystej akademii z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.11 listopada to symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa. Święto Niepodległości obchodzimy w listopadzie. Listopad zaś to czas szczególnej refleksji nad przemijaniem. Niedawno sprzątaliśmy groby naszych zmarłych, zanosiliśmy kwiaty, paliliśmy znicze. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że pamiętamy. Paliliśmy także znicze na grobach nieznanych żołnierzy, którzy w różnym czasie oddali Życie za Ojczyznę…
Szczególnym gościem na naszej akademii była pani Beata Macura- Sekretarz Gminy.
Wzorem lat ubiegłych nasza szkoła
pod opieką Pani Grażyny Kołder zorganizowała
w październiku akcję
"Wspomagamy zwierzaki ze schroniska"
Akcja pomocy zwierzętom ze schroniska jest jedną z najprostszych, w jaką mogą włączyć się dzieci.
To świetny sposób, aby uczniowie uczyli się odpowiedzialności i wrażliwości na los innych.
Dzięki Waszemu dobremu sercu i zaangażowaniu,zebraliśmy dużo darów dla podopiecznych bielskiego schroniska Reksio .
Wszystkim darczyńcom: uczniom, rodzicom, nauczycielom - DZIĘKUJEMY!! :)
Dzień 26 października w naszej szkole to bardzo ważna data dla uczniów klas pierwszych. W tym bowiem dniu odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania na uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 im. Krystyny Bochenek
Z tej okazji uczniowie przygotowali pod okiem swoich pań wychowawczyń program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie.
Oficjalnie do grona społeczności uczniowskiej zostało przyjętych 88 pierwszoklasistów. Uczniowie złożyli ślubowanie na sztandar szkoły, a Pani dyrektor Jolanta Pelic-Bobko dokonała uroczystego pasowania symbolicznym ołówkiem. Na pamiątkę tak ważnej uroczystości dzieci otrzymały dyplomy ufundowane przez Radę Rodziców.
Po zakończeniu części oficjalnej nadszedł czas na pamiątkowe zdjęcia oraz słodki poczęstunek.
Zdjęcia z uroczystości: galeria
Wychowawczynie klas pierwszych
W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła bierze udział w "Zakręconej akcji dla Marysi" . W związku z tym apelujemy do wszystkich uczniów, nauczycieli, rodziców, a także przyjaciół szkoły o wsparcie nasze akcjii zbieranie zakrętek. Wszystkim nam przyświeca jeden cel POMOC MARYSI. Szczegóły akcji na plakacie. Zakrętki można przynosić na portiernię szkoły, do szkolnej świetlicy, uczniowie zbierają zakrętki w klasach.
Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Jest to znakomita okazja, aby zaprosić uczniów poszczególnych klas wraz z wychowawcami na Bajkowe spotkanie. Szczególnymi gośćmi byli uczniowie klas pierwszych. W zajęciach wzięli udział również uczniowie klas drugich, którzy po spotkaniu narysowali ilustracje do wysłuchanych opowieści ze „Skarbnicy bajek”.
Od połowy listopada 2017r nasza szkoła przystąpi do udziału w innowacyjnym projekcie współfinansowanym przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego pt. „Programowanie rozwoju - więcej niż technologie”. Realizatorami programu są Wyższa Szkoła „Humanitas” w Sosnowcu, Fundacja Media 3.0 oraz Stowarzyszenie KiSS –Komputer i Sprawy Szkoły. Głównym celem projektu jest zwiększenie kompetencji w zakresie nauczania programowania wśród nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz podniesienie umiejętności programowania wśród uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej.
W ramach realizacji programu w pierwszej kolejności przeszkoleni zostaną nauczyciele, szkoła zostanie wyposażona w odpowiednie pomoce dydaktyczne /tablety, kamerę, maty i gry edukacyjne, zestawy klocków do programowania i robotyki/.Kolejny etap to szkolenie praktyczne z uczniami. Nauczyciele korzystać będą z platformy wspomagającej gdzie trenerzy udzielać im będą rad i wskazówek do pracy z dziećmi. Nadrzędnym celem udziału w programie jest kształtowanie u uczniów kreatywności i pomysłowości, rozwijanie logicznego myślenia, współpracy, wytrwałości i cierpliwości podczas realizacji zadań, nabieranie zdrowego dystansu do technologii. Program zakończy się w listopadzie 2018r i wdrożony zostanie do realizacji w kolejnych latach szkolnych.
29 września nasza szkoła po raz kolejny dołączyła do organizatorów Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. W tym roku do egzaminu przystąpili uczniowie klas IV -VII Szkoły Podstawowej oraz II i III Gimnazjum. Zadaniem uczniów było pisemne podanie właściwego iloczynu lub uzupełnienie jednego z brakujących czynników w działaniu. Wcześniej przez cały tydzień zainteresowani mogli rozwiązywać zadania "na rozgrzewkę" udając się na Matematyczny Spacer korytarzami naszej szkoły, która została przyozdobiona w matematyczne zagadki. Na zajęciach plastyki pod opieką pana Hieronima Szewczyka młodzież wykonywała ilustrację związaną z tym wyjątkowym dniem. Osoby, które bezbłędnie poradziły sobie z otrzymanymi zadaniami zdobywały Certyfikat Mistrza Tabliczki Mnożenia oraz pamiątkową naklejkę "ŚDTM". Pozostali otrzymali nagrodę pocieszenia w postaci tabliczki mnożenia. Najliczniejszą reprezentację Mistrzów stworzyli uczniowie klasy VIb, wychowankowie pana Marcina Michalika.
Wszystkim uczestnikom, którzy zdobyli Certyfikat, serdecznie gratulujemy!
Aneta Wiśniecka, Ewa Szlapińska
W dniu 13 października 2017 r. w naszej szkole odbyły się uroczyste akademie z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Naszą placówkę odwiedzili zaproszeni goście, którzy na co dzień związani są pośrednio lub bezpośrednio z oświatą. Wśród nich nie zabrakło przedstawicieli władz miasta w osobie Burmistrza - Mirosława Sitko, jego z-cy Andrzeja Budnickiego, Przewodniczącej Komisji Kultury i Oświaty – Marii Sobik oraz radnej Marii Brodniewicz. Gości przywitała p. dyr. Jolanta Pelic – Bobko, która również miała zaszczyt wręczać nagrody dla Laureatów VIII Skoczowskiego Dyktanda „Diamentowa Ósemka”
Klasy młodsze wysłuchały krótkiej informacji przybliżającej historię święta oraz wierszy i piosenek w wykonaniu rówieśników. Samorząd Uczniowski klas starszych przygotował program muzyczno-recytatorski dla nauczycieli i pracowników szkoły. Oprócz miłych życzeń wszyscy otrzymali w upominku dorodne ananasy.
Po części artystycznej głos zabrali p. Burmistrz Mirosław Sitko oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Marzena Sadlok – Moskala. Dziękowali oni nauczycielom za trud, cierpliwość i zaangażowanie w edukację i wychowywanie dzieci i młodzieży.
VIII Skoczowskie Dyktando
„Diamentowa Ósemka”
W tym roku już po raz VIII mieliśmy zaszczyt Państwa gościć na naszym dyktandzie dla dorosłych.
Wzorem lat ubiegłych odbyło się ono w Teatrze Elektrycznym 10 października b.r. Dyktando napisał i podyktował nasz specjalny gość – Pan Dariusz Rekosz, który przygotował również krótką prelekcję na temat zakazanych książek. Emocje jak co roku były ogromne.
Do konkursu przystąpiły 32 osoby.
Mamy zaszczyt i przyjemność powiadomić, że:
Mistrzem VIII edycji „Diamentowej Ósemki” została:
Pani Joanna Hawełek
I Wicemistrzem - Pani Patrycja Gielata
II Wicemistrzem - Pan Eugeniusz Skarwecki
Mistrza i Wicemistrzów zapraszamy po odbiór nagród w czasie akademii z okazji DEN, która odbędzie się 13 października (piątek) godz. 12 na sali gimnastycznej naszej szkoły.
Zgodnie z obietnicą, nie łamiąc regulaminu, podajemy kody uczestników do 10 miejsca:
4- uczestnik z kodem nr 5
5- uczestnik z kodem nr 14
6- uczestnicy z kodami nr 26 i 13
8- uczestnik z kodem 23
9- uczestnik z kodem 12
10- uczestnik z kodem 9
Wszystkim bardzo dziękujemy za przybycie i miłą zabawę. Mamy nadzieję , że zobaczymy się za rok.
Korzystając z okazji serdecznie dziękujemy sponsorom, którzy zechcieli wesprzeć nasz projekt( przypominamy, że 10. 10. 2017r. w naszej szkole odbyła się również VIII edycja gminnego konkursu „Diamentowa Ósemka” dla szkół podstawowych i gimnazjów- szczegóły w najbliższym czasie)
Nasi przyjaciele, którzy nas wsparli:
P. Pietrasina, P. Klimosz, Firma Cywka-Trans, P. Adamczykowie, P. Brożek-Bąk, Bank Spółdzielczy w Skoczowie