Strona Główna Projektu Bułgarzy w Skoczowie Wizyta w Bułgarii- Seminaria dla nauczycieli Chleb zaczynem życia Szkoły romskie w Bułgarii

Projekty Partnerskie Regio

Bułgarzy w Skoczowie

W dniach od 26 do 30.03.2012r. w naszym mieście przebywała grupa nauczycieli, pracowników Urzędu Miejskiego i członków organizacji ekologicznej Ekoprojekt ze Sliven w Bułgarii. Wizyta miała charakter roboczy i dotyczyła realizacji tematu "Przeciwdziałanie przemocy i agresji w szkole poprzez poznawanie przyrody, kultury i sportu w Polsce i Bułgarii". Tematyka realizowana jest przez Urząd Miejski, Zespół Szkół nr 1 w Skoczowie i Stowarzyszenie Ósemka w ramach projektu Comenius Regio.Nasi bułgarscy goście mieli bardzo napięty plan swojego pobytu , gdyż chcieliśmy im zapewnić maksimum wrażeń z naszego regionu, aby zaprezentować im to co mamy najciekawsze i godne pokazania. Zaczęło się więc od typowej dla śląska cieszyńskiego gościnności. Nasi partnerzy już na powitanie otrzymali pakiet świątecznych drobnych ciasteczek, upieczonych przez nauczycielkę naszej szkoły. Była to dla nich ogromna niespodzianka i nie mogli wyjść z podziwu, że można piec tak "urocze drobiazgi". Powitanie rozpoczęło się w ZS nr 1 na Górnym Borze. Pani dyrektor Halina Gatner skierowała słowa podziękowania dla pomysłodawców projektu, a także życzyła powodzenia w realizacji poszczególnych działań. W spotkaniu wziął również udział Pan Sebastian Kufel- naczelnik Wydziału Polityki Społecznej w Skoczowie. Goście obejrzeli program artystyczny, prezentacje uczniów "Sport szkołą tolerancji", zwiedzili szkołę, która zrobiła na nich duże wrażenie oraz omówili kolejna działania projektowe.
Kolejnym punktem programu była wizyta w Urzędzie Miejskim w Skoczowie i spotkanie z Burmistrzem Miasta Panią Janiną Żagan. Spotkanie odbyło się w sali sesyjnej, goście mieli okazję skosztować naszych skoczowskich wyrobów, otrzymali również okolicznościowe upominki. Pani Burmistrz podkreśliła znaczenie dobrych kontaktów w grupie słowiańskich narodów i wyraziła nadzieję, że goście wywiozą najlepsze wspomnienia i wrażenia z pobytu w Skoczowie i regionie. Nasi bułgarscy partnerzy oprócz Skoczowa zwiedzili też Cieszyn, Kraków, Wieliczkę, Pszczynę i Oświęcim.
Główną atrakcją pobytu w Cieszynie była możliwość postawienia nogi równocześnie w Polsce i w Republice Czeskiej. Goście fotografowali się na moście granicznym między polskim , a czeskim Cieszynem. Zobaczyli też wzgórze zamkowe, teatr oraz Muzeum Śląska Cieszyńskiego.W Krakowie obowiązkowo wysłuchaliśmy hejnału z wieży Kościoła Mariackiego, zwiedziliśmy Wawel, katedrę wawelską, Sukiennice oraz Muzeum dawnego Krakowa pod Rynkiem krakowskim.
Chyba największe wrażenie zrobił jednak pobyt w Muzeum Auschwitz-Birkenau. Cała grupa bułgarska przeżyła bardzo wizytę w tym miejscu. Większość Bułgarów nie ma nawet pojęcia o rozmiarach tragedii, która rozegrała się w tych obozach koncentracyjnych. Dla nas Polaków jest to część tragicznej historii z, którą wzrastamy i którą zdołaliśmy trochę oswoić, natomiast dla nich był to prawdziwy szok. Jeszcze długo po wyjściu panowała cisza w autokarze, a potem mówili, że dopiero w tym miejscu uświadomili sobie okrucieństwo wojny.
Ostatnim punktem programu było zwiedzanie zamku w Pszczynie- jednego z piękniejszych zamków w Polsce. Był to dobrze zaplanowany program, gdyż mogli odetchnąć po smutnych wrażeniach wywiezionych z Oświęcimia.Przez cały tydzień ich pobytu dopisywała doskonała pogoda, program był napięty, ale ciekawy i urozmaicony, a jedzenie smaczne więc mamy nadzieję ,że bułgarscy partnerzy wywieźli z naszego regionu wspaniale wspomnienia i chętnie do nas wrócą za rok na podsumowanie całego projektu.
Agata Wrona