Menu

Strona Główna Wizyta przygotowawcza Wizyta partnerska w Skoczowie Wizyta partnerska w Czechach Wizyta partnerska na Słowacji Galeria Wizyta partnerska w Bułgarii

Partnerskie Projekty Szkół

Wizyta partnerska w Bułgarii

 

Projekt Comenius-Podsumowanie i pobyt w Bułgarii

Nauczyciele wraz z uczniami Zespołu Szkół nr 1 na Górnym Borze realizowali przez okres dwóch lat projekt "Dzieło świętych Cyryla i Metodego łączące państwa słowiańskie". Projekt realizowany był w ramach programu Comenius - uczenie się przez całe życie i finansowany z funduszy Unii Europejskiej.

Głównym celem projektu było przeprowadzenie pracy badawczej oraz przygotowanie sprawozdań w formie prezentacji w języku ojczystym uczestników oraz w języku angielskim na tematy wspólne dla szkół partnerskich, a dotyczące łączącej nas słowiańskiej historii i kultury. Realizowaliśmy także naukowo - badawcze wyprawy do miejsc związanych z życiem i działalnością Św. Cyryla i Metodego na terytorium każdego z państw zaangażowanych w projekt. Zwiedziliśmy więc Republikę Czeską, Słowację, Gościliśmy naszych partnerów w Polsce, a w czerwcu odbyła się ostatnia do Bułgarii.
Pobyt w Bułgarii przebiegał zgodnie z ustalonym programem.
Odbyło się spotkanie uczestników z partnerskich szkół w Sliven i prezentacja szkoły-gospodarza. Jest to szkoła sportowa, która kształci zawodników zapasów, judo i gimnastyki artystycznej. Zyskała ogromną popularność w Bułgarii, gdyż jej absolwentami są uczestnicy sportowych olimpiad. Nasze spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia tematycznych prezentacji współczesnej literatury słowiańskiej i jej najważniejszych autorów. Uczniowie odczytali wybrane fragmenty dzieł współczesnych pisarzy w języku oryginalnym i w tłumaczeniu na inne języki słowiańskie, co było bardzo ciekawym doświadczeniem. Dodatkowo grupa słowacka przedstawiła inscenizację fragmentu prozy swojego autora. Podczas tego pobytu uczestnicy wzięli udział w zajęciach: lekcji geografii i historii Bułgarii, języka rosyjskiego oraz w trzech lekcjach języka bułgarskiego podczas których uczniowie pracowali nad czterojęzycznym słownikiem słowiańskim. Każda z grup zaprezentowała kulturę swojego regionu: stroje ludowe, pieśni i tańce. Nasza szkoła zaprezentowała uczniów w strojach śląska cieszyńskiego, pokazaliśmy też obszerne fragmenty obchodów 25 lecia szkoły, podczas których prezentował się nasz zespół śpiewając przyśpiewki śląskie. Nasi partnerzy byli zauroczeni bogactwem strojów i słowiańską urodą dziewczynek prezentujących te stroje. Wzięliśmy też udział w pokazie tańców i śpiewu muzyki ludowej w Bułgarii, uczyliśmy się również ich narodowych tańców, co bardzo wpłynęło na integrację uczestników mobilności. Zapoznaliśmy się z kulturalnym i historycznym dziedzictwem Sliven, zwiedziliśmy Galerię Sztuki SIRAK SKITNIK i obejrzeliśmy kolekcję ikon. Odbyliśmy też wycieczkę naukową "Podążając śladami Św. Cyryla i Metodego" do Pliski i Preslavia. Zwiedziliśmy Wielkie Tarnowo, jedno z piękniejszych miast Bułgarii wraz z jego zabytkową częścią, murami obronnymi oraz twierdzą. W Wielkim Tarnowie mieliśmy przyjemność oglądać piękne, wieczorne widowisko "Światło i dźwięk" skomponowane na murach obronnych miasta.
Odbyło się też końcowe robocze spotkanie dyrektorów i koordynatorów podsumowujące pracę nad projektem i ocena dotychczasowych rezultatów. Przygotowaliśmy zarys wspólnego sprawozdania o efektach pracy i jej wpływie na poszczególne szkoły jako instytucje oświatowe. Oprócz wyprawy badawczej oraz spotkań roboczych i prowadzonych lekcji mieliśmy okazję wypoczywać nad Morzem Czarnym , a że pogoda sprzyjała to była to dla nas prawdziwa przyjemność. Na wybrzeżu spędziliśmy czas w Neseberze- mieście gdzie znajdują się ruiny miasta bizantyjskiego. Atmosfera tego miejsca jest niesamowita, gdy chodzi się po jego starych, urokliwych uliczkach i zwiedza cerkwie z okresu średniowiecza. Miasto to jest pod opieką UNESCO Wszyscy uczniowie przygotowali fotograficzną kronikę wycieczki naukowej, gromadzili materiały do stron internetowych i płyt CD. Podczas pobytu wypełnili także ankiety oceniające zespoły gospodarzy, na koniec uczestnicy zagraniczni nagrodzili najlepszą bułgarską grupę.
Praca nad projektem i jego realizacja były bardzo dużym doświadczeniem zarówno dla nauczycieli jak i uczniów. Bardzo zaangażowaliśmy się w prowadzenie działań, organizację wypraw badawczych, ale przede wszystkim nawiązaliśmy wspaniałą współpracę. Nauczyciele wymieniali się doświadczeniem i podnosili swoją wiedzę metodyczną, a uczniowie zwiększyli swoją motywację do nauki i zyskali pewność siebie w porozumiewaniu się w języku angielskim. Stworzenie czterojęzycznego słownika języków słowiańskich pozwoliło na odkrycie wspólnego słowiańskiego pochodzenia i tradycji. Wzbogacona została humanistyczna wiedza uczniów. Projekt miał zatem ogromny wpływ na proces kulturowego wychowania młodych ludzi. Doświadczenie zdobyte w pracy przyniosło efekty w postaci przystąpienia szkoły do realizacji kolejnego projektu wspólnie ze Stowarzyszeniem Ósemka i Urzędem Miejskim w Skoczowie. Jest to projekt Comenius Regio zakładający współpracę między regionalną miasta Skoczów i miasta Sliven w Bułgarii.

Agata Wrona
Zapraszamy do przeczytania podsumowania naszego projektu wraz z opisem ostatniego wyjazdu do Bułgarii.
bulgaria-podsumowanie projektu.pdf

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 8 w Skoczowie
    ul. Morcinka 20
    43-430 Skoczów
  • (+48) 33479-30-20

Galeria zdjęć