Menu

Strona Główna Wizyta przygotowawcza Wizyta partnerska w Skoczowie Wizyta partnerska w Czechach Wizyta partnerska na Słowacji Galeria Wizyta partnerska w Bułgarii

Partnerskie Projekty Szkół

Wizyta partnerska w Skoczowie

Wizyta partnerska w Skoczowie w dniach od 9. 03. 2010 do 14.03.2010


Nasi goście przyjechali 9 marca pociągiem. Grupa bułgarska dotarła do Czeskiego Cieszyna skąd wraz z Panią Wiktorią Cieślar odebrałyśmy ich autokarem, po drodze zabierając ze Skoczowa grupę z Czech i Słowacji. Wszyscy zostali zakwaterowani w hostelu Koss w Górkach Wielkich. Oferuje on bardzo dobry standard pobytu, mogliśmy również korzystać z sali konferencyjnej oraz świetlicy.
Środa 10 marca była dniem odwiedzin naszej szkoły. Goście przybyli o godz9 00 do Auli szkolnej , gdzie zostali powitani przez Dyrektora ZS Nr 1 - Halinę Gatner oraz Burmistrza Miasta Skoczowa- Janinę Żagan. Otrzymali od Burmistrza upominki symbolizujące nasze miasto. Następnie zostały przedstawione przez poszczególne kraje prezentacje multimedialne. Każdy kraj przedstawił 4 prezentacje. Nasze zostały przygotowane przez uczennice Gimnazjum. Tematy prezentacji dotyczyły życia Cyryla i Metodego, ich wkładu w łączenie państw słowiańskich oraz historii poszczególnych państw. Tytuły naszych prezentacji:

1.Powstanie państwa polskiego- polityka wewnętrzna i zagraniczna w IX i X wieku
2.Przyjęcie chrześcijaństwa i religijne nabożeństwa w języku słowiańskim
3.Źródła literackie o życiu i dziełach św. Cyryla i Metodego, które powstały i zostały rozpowszechnione w Polsce
4.Wkład Jana Pawła II w ustanowienie św. Cyryla i Metodego patronami Europy.


W czasie pobytu gości w szkole odbyły się również lekcje prowadzone przez naszych nauczycieli. Lekcję historii Polski i geografii poprowadził Pan Henryk Linert, a lekcje języka polskiego Pani Bożena Medwid. Geografia - to prezentacja najciekawszych i bardzo charakterystycznych dla Polski miejsc i krajobrazów, połączona z wyszukiwaniem ich na mapie. Historia zawierała wiele wydarzeń, które rozgrywały się na terenie Śląska Cieszyńskiego. Język polski to praca nad czterojęzykowym słownikiem. Uczniowie uczyli się podstawowych zwrotów dotyczących powitania, przedstawiania się, rodziny oraz szkoły. Uczniowie ze wszystkich krajów z dużym zaangażowaniem włączyli się w działania podejmowane na lekcjach. Było to dla nich nowe, twórcze doświadczenie, ale przede wszystkim dobra zabawa i doskonała integracja. Wymagana była współpraca i koordynacja aktywności poszczególnych grup partnerskich.
W przerwie uczennice Gimnazjum oprowadzały grupę po szkole pokazując jej bazę :
sale lekcyjne, pracownie informatyczne, sale gimnastyczne , bibliotekę , świetlicę , blok nauczania wczesnoszkolnego. Po zakończonych zajęciach uczestnicy spacerowali po Skoczowie, zwiedzali miejsca charakterystyczne dla naszego miasta: rynek, pomniki, aleję Jana Pawła II, przeszli też na wzgórze Kaplicówka skąd roztacza się wspaniała panorama na naszą Gminę.

11 marca był dniem bardzo intensywnym . Już o 7 00 rano wyjechaliśmy na wycieczkę do Krakowa. Głównym celem było zwiedzanie zabytków romańskich dawnej stolicy Polski. Była też wizyta na Wawelu, w katedrze wawelskiej,

kościele Mariackim oraz na Uniwersytecie Jagielońskim. Nasi goście byli zachwyceni i zauroczeni Krakowem, jego atmosferą i międzykulturowym charakterem.
 

Kolejny dzień- 12 marca to wyjazd do Oświęcimia. W planach mieliśmy zwiedzanie muzeum w Oświęcimiu- Brzezince ( Auschwitz-Birkenau). Jest to były obóz zagłady, w którym podczas II wojny światowej zginęły miliony ludzi.

Uczestnicy projektu byli zaszokowani rozmiarem tragedii, która miała tam miejsce. Podczas zwiedzania zachowywali ciszę i należyty szacunek dla upamiętnienia ofiar faszyzmu. Jeszcze długo w drodze powrotnej dawało się wyczuć zadumę i spokój.

13 marca był dniem bardzo odmiennym od tych , które minęły. Przede wszystkim był to dzień stacjonarny. Zaplanowaliśmy pobyt w Kossie. Nasi uczniowie przyjechali wraz z nauczycielami na warsztaty pisania ikon. Warsztaty poprowadziła konserwator zabytków Pani Teodora Boźikowa mieszkająca w Polsce w połowie Bułgarka, w połowie Polka. Warsztaty prowadziła w języku polskim i bułgarskim. Nasza nauczycielka Pani Alicja Kosmala tłumaczyła na język czeski. Pani Teodora zapoznała uczestników projektu z etapami powstawania ikony, przedstawiła najbardziej charakterystyczne dla nich elementy oraz motywy najbardziej znane. Następnie uczestnicy warsztatów przystąpili pod jej kierunkiem do wykonywania szkiców ikony. Prace były bardzo starannie wykonane, uczniowie pracowali z dużym zaangażowaniem . Efektem była wystawa ich dokonań. Każda ze szkół zaprezentuje też swoje prace we własnych placówkach.

Po zagończych działaniach w ramach warsztatów, uczniowie wzięli udział w lekcji języka angielskiego, która odbyła się na wyraźną prośbę grupy bułgarskiej, która wizytując naszą szkołę dwa lata temu miała okazję wziąć udział w takich zajęciach i bardzo im się podobały. Nauczycielki naszej szkoły Pani Natalia Pawlas- Kasza oraz Pani Monika Terbak przygotowały lekcję, która w zabawowy i przystępny sposób uczyła uczniów konwersacji i wspomagała komunikację w języku angielskim. Wszyscy bawili się doskonale, uczniowie znali się już kilka dni a więc zdążyli się zaprzyjaźnić i nawiązać ze sobą kontakty, a przecież o to przede wszystkim chodzi w projekcie Comenius.

Po tych kilku ciekawie spędzonych dniach przykro się było rozstawać, zarówno nauczycielom jak i uczniom. Nauczyciele wymienili się doświadczeniami z pracy we własnych krajach, podzielili się problemami , które mają na co dzień w swoich placówkach. A uczniowie? Przede wszystkim nawiązali ciekawe kontakty ze swoimi rówieśnikami. Mogli się dowiedzieć jak funkcjonują oni w innych szkołach, jak wygląda ich życie codzienne. Większość dość dobrze radziła sobie z komunikacją w języku angielskim, ale przekonali się również, że jesteśmy jedną wspólną słowiańską rodziną i mówiąc w swoich własnych językach możemy się doskonale rozumieć . Już po dwóch dniach wspólnego przebywania potrafili zrozumieć proste komunikaty swoich koleżanek i kolegów. Tak więc osiągnęliśmy cele jakie postawiliśmy sobie w projekcie. Opracowaliśmy również Dziennik pobytu w Polsce. Jest to wspólna praca uczniów ze wszystkich krajów. W dzienniku multimedialnym znalazły się najciekawsze chwile , które wspólnie spędziliśmy. Dodatkową zachętą do dalszego działania były wyniki ankiety, którą przeprowadziliśmy , a następnie opracowaliśmy wśród uczniów – uczestników projektu. Uczniowie określili realizację tego projektu jako bardzo dobrą zarówno pod względem realizacji , jak i zaangażowania nauczycieli. Swoje uczestnictwo w projekcie potraktowali jako sposób na poznanie koleżanek i kolegów, innych państw i narodów, zabawę , ale też zdobywanie nowej wiedzy.
 

Uczestnicy projektu Comenius dzięki tej wizycie i zaangażowaniu w jej przygotowanie na pewno zyskali poczucie osobistej odpowiedzialności i świadomości w zakresie pielęgnowania dziedzictwa kulturalnego i historycznego. Uzyskali poczucie przynależności ze wspólnego słowiańskiego pochodzenia. Nabyli też umiejętność pracy w zespole. Nawiązali kontakty, które mam nadzieję będą się rozwijać w toku dalszej pracy nad projektem. Dla nauczycieli to szansa na wymianę doświadczeń i zyskanie większej umiejętności organizacji pracy, a tym samym polepszenia jakości nauczania. Kolejnym etapem naszej pracy jest przygotowanie uczniów do wyjazdu do Czech w ramach wizyty partnerskiej oraz logistyczne opracowanie tego wyjazdu.

Koordynator Projektu w ZS Nr1 w Skoczowie
Agata Wrona

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 8 w Skoczowie
    ul. Morcinka 20
    43-430 Skoczów
  • (+48) 33479-30-20

Galeria zdjęć