Asystentura Comenius

Projekt Asystentura Comeniusa

Opis projektu "Asystentura Comeniusa"

Asystent z Bułgarii W Zespole Szkół nr 1 na Górnym Borze rok szkolny rozpoczął się bardzo uroczyście. Najpierw zostali powitani pierwszoklasiści i ich rodzice, dla nich było to ogromne przeżycie i radość. Była też niepewność co czeka ich w kolejnych dniach , a potem tygodniach. W murach tej szkoły znalazło się również wielu nowych gimnazjalistów. Szkoła na Górnym Borze przyciąga swoją ofertą edukacyjną co roku wielu nowych uczniów. Również rok 2012/2013 będzie bardzo interesujący pod tym względem. Od kilku lat są tu realizowane różnorodne projekty wspomagające rozwój uczniów i umożliwiające im rozwijanie swoich zainteresowań pozaszkolnych. To nie prawda, że młodzież jest pasywna i mało zainteresowana otaczającą ją rzeczywistością. Wielu z tych młodych ludzi ma swoje pasje, talenty i oczekuje na możliwość ich zaprezentowania i kontynuację. Uczniowie brali udział w poprzednich latach w wielu kółkach zainteresowań, organizowanych warsztatach i dodatkowych zajęciach przedmiotowych. Cieszyły się one dużym powodzeniem. Uczniowie brali w nich udział bezpłatnie.

Szkoła od kilku lat bierze udział w projektach międzynarodowych. Współpracuje ze szkołą w Trzyńcu w Czechach. Są też realizowane projekty międzynarodowej współpracy europejskiej Comenius. Był realizowany projekt partnerski z Czechami, Bułgarią i Słowacją. Obecnie trwa realizacja projektu Comenius Regio we współpracy z Bułgarią, urzędami miejskimi i stowarzyszeniami z obu krajów. Kolejnym projektem jest również Akcja Młodzież realizowana przez Stowarzyszenie Ósemka działające na rzecz szkoły. W ramach tej akcji uczniowie szkoły wraz z opiekunami wyjechali do Bułgarii na 10 –cio dniowy pobyt, podczas którego szkolą język angielski i odbywają zajęcia z kultury i sportu, prezentując nasze polskie dziedzictwo partnerom z Czech i Bułgarii.
Dużą atrakcją i mobilizacją do nauki dla uczniów w tym roku szkolnym będzie prawie czteromiesięczny pobyt w szkole Asystenta Comeniusa. Jest to Pan Georgi Georgiev z Bułgarii. Jest studentem filologii polskiej na wydziale Slawistyki Uniwersytetu w Plovdivie. Będzie prowadził zajęcia z języka polskiego i angielskiego oraz z geografii i historii. Dodatkowo poprowadzi kółko języka bułgarskiego i języka angielskiego dla uczniów i nauczycieli. Zorganizowany będzie Dzień Bułgarski prezentujący kulturę, sztukę i kuchnię bułgarską. Tak więc uczniowie będą konwersować w języku angielskim, wzbogacą swoje słownictwo, zostaną zaangażowani do zajęć dodatkowych, w sposób naturalny poznają historię i kulturę kraju gościa. Taki sposób pozyskiwania wiedzy to doskonałe poszerzanie swoich horyzontów i motywacja do nauki języków obcych. Agata Wrona ZS nr1 .
Agata Wrona

24 września 2012 r. w siedzibie Sejmu Śląskiego w Katowicach odbyły się Obchody Dnia Języków Obcych Wojewodztwa Śląskiego. Naszą szkołę reprezentowali Agata Wrona - wicedyrektor ZS nr1, Wiktoria Cieślar- pedagog szkolny oraz Georgi Georgiev Asystent Comeniusa. Byliśmy wyróżnieni udziałem w tych targach językowych, jako jedna z 10 szkół naszego województwa. Gościem honorowym tego spotkania byli Śląski Kurator Oświaty oraz Jan Olbrycht, Poseł do Palamentu Europejskiego.