Menu

Faza przygotowawcza do mobilności

„Mobilność kadry edukacji szkolnej”

Faza przygotowawcza  ma na celu jak najlepsze przygotowanie naszej grupy nauczycieli do wyjazdu studyjnego do partnerskiej szkoły w Mediolanie. Projekt zakłada, że będziemy obserwować zajęcia w tamtejszej szkole, ze szczególnym zwróceniem uwagi na metody, formy oraz techniki pracy na zajęciach ruchowych.

 

Spotkanie organizacyjne – 19 grudnia 2016 r.

Miało ono na celu ustalenie ostatecznej liczby uczestników po rekrutacji, przekazanie jak największej ilości informacji, które będą potrzebne do sprawnego przygotowania wyjazdu. Ustalono również harmonogram realizowanych działań oraz krótko scharakteryzowano każde przedsięwzięcie. Każdemu z uczestników przydzielono zadania do realizacji w trakcie trwania projektu. Założono grupę e-mai i grupowy sms w celach szybkiego komunikowania się i przekazywania sobie informacji bieżących w trakcie trwania projektu.

 

Przygotowanie prezentacji - 9 stycznia 2017 r

To kolejne spotkanie. Przedstawiono na nim prezentację  z dotychczasowej pracy na lekcjach wychowania fizycznego w klasach 1-3 oraz 4-6, która będzie potrzebna na spotkanie z metodykiem z Akademii Wychowania Fizycznego, w celu usystematyzowania dotychczasowej pracy i przygotowania się do obserwacji zajęć ruchowych na wizycie studyjnej w szkole partnerskiej. Uczestnicy praktycznie zapoznali się z platformą e-twinning na zajęciach online i zachęceni zostali do otwarcia się na tego typu współpracę z nauczycielami z innych państw. Omówiono również sprawę dotyczącą reklamy projektu w szkole oraz na stronie internetowej placówki. Wykonano i rozwieszono plakaty informacyjne o prowadzonym projekcie

 

Spotkanie z metodykiem – 30 stycznia 2017 r.

 

Nauczyciele biorący udział w projekcie spotkali się dr hab. Dorotą Groffik z Katedry Teorii i Metodyki Akademii Wychowania Fizycznego na dwugodzinnym wykładzie na temat przygotowania uczestników projektu ,,Mobilność kadry edukacji szkolnej” do udziału w realizacji projektu oraz wizyty studyjnej w szkole partnerskiej

Wykład poruszał zagadnienia:

Formy organizacyjne wychowania fizycznego                                 

Konspekt lekcji wychowania fizycznego

Metody realizacji zadań ruchowych

Rozwój psychofizyczny dziecka

Tok lekcji z wychowania fizycznego

Zapis lekcji wychowania fizycznego

Po wykładzie nauczyciele wymieniali swoje spostrzeżenia i uwagi. Uczestnicy zostali przygotowani pod kątem metodycznym do realizacji projektu oraz wizyty studyjnej w szkole partnerskiej.

 

Po zakończonym wykładzie uczestnicy otrzymali zaświadczenia potwierdzające uczestnictwo w wykładzie.

 

Rozpoczęcie kursu języka angielskiego - 6 luty 2017 r.

Językiem wiodącym projektu jest język angielski, dlatego też uczestnicy przeszli test sprawdzający ich umiejętności komunikacyjne w tym języku i zakwalifikowali się do odpowiednich grup językowych. Kurs liczy 20 godz.lekcyjnych. Dzięki przygotowaniu językowemu uczestniczy będą sprawniej i lepiej komunikować się podczas wyjazdu. 

 

Wykład kulturowy "Italia - Lombardia" - 27 marca 2017 r.

 

Nauczyciele biorący udział w projekcie mieli również możliwość zapoznania się z podstawowymi informacjami na temat Włoch. Spotkanie trwało 1,5 godz i było przeprowadzone przez Panią mgr italianistyki Martynę Matusiak z Centro Italiano di Cultura z Bielska- Białej.

Wykład składał się z dwóch części. Pierwsza część obejmowała zagadnienia dotyczące: kultury, historii, geografii Włoch. Druga zaś część dotyczyła regionu Lombardii ze szczególnym akcentem na Mediolan i Bergamo. Dwa miasta włoskie, które zostaną odwiedzone przez uczestników projektu.

Uczestnicy otrzymali zaświadczenia potwierdzajace uczestnictwo w spotkaniu. 

 

Zakończenie kursu języka angielskiego - 3 kwietnia 2017 r.

Kurs odbywał się w Zespole Szkół nr 1 w Skoczowie w blokach dwugodzinnych. Prowadzony był przez lektora, Panią mgr Mariną Hodyną z Centrum Języków Obcych  w Skoczowie. Na zajęciach uczestnicy poznawali zakres gramatyczny danego poziomu językowego, słownictwo komunikacyjne oraz mieli możliwość udoskonalania sprawności mówienia w języku angielskim. Na kilku ostatnich zajęciach przyswajali słownictwo dotyczące sportu, w celu lepszego przygotowania się do obserwacji zajęć ruchowych w szkole partnerskiej.

Kurs został zakończony testem dla obu grup, po którym uczestnicy pierwszej grupy otrzymali certyfikat na poziomie językowym B1 oraz anglistka na poziomie C1.

Cały zespół projektowy uczestniczył aktywnie i z zaangażowaniem w czasie kursu językowego.

 

Bezpieczne podróżowanie - 10 kwietnia 2017 r.

Kolejne spotkanie, tym razem z przedstawicielem Biura Podróży Awertour z Bielska-Białej było na temat bezpiecznego podróżowania. Spotkanie prowadziła Pani mgr Małgorzata Budniok. Prowadząca krótko, ale dokladnie zapoznała uczestników projektu z następującymi zagadnieniami:

- transport lotniczy, odprawa, bagaż

- transport publiczny we Włoszech, specyfika miasta Mediolanu

- zagrożenia związane z podróżowaniem i przepisami prawnymi

- numery alarmowe oraz placówki dyplomatyczne we Włoszech

     

Każdy z uczestników otrzymał zaświadczenie potwierdzające udział w spotkaniu oraz materiały informacyjne dotyczące spotkania.

 

Warsztaty z języka włoskiego - 10 kwietnia 2017 r.

Nauczyciele biorący udział w prtojekcie uczestniczyli również w warsztatach z języka włoskiego,w celu uzupełnienia przygotowania językowego.

Warsztaty zostały przeprowadzone przez Panią Katarzynę Gembalę posiadającą licencjat do nauczania języka włoskiego, a zarazem koordynatorkę całego projektu.

Warsztaty składały się z trzech części :

1) Podstawowe zwroty konwersacyjne w języku włoskim.

2) Krótka prezentacja uczestnika w języku włoskim

3) Słownictwo sportowe oraz filmiki prezentujące lekcje z wychowania fizycznego w języku włoskim na sali gimnastycznej i pływalni.

Na koniec każdy z uczestników otrzymał materiały dydaktyczne z języka włoskiego.

     

 

Spotkanie podsumowujące przygotowania do mobilności - 24 kwietnia 2017 r.

To juz ostatnie spotkanie podsumowujące fazę przygotowań do mobilności przeprowadzone przez koordynatora projektu. Podsumowanie dotyczyło: transferów, przelotu, komunikacji lokalnej w Mediolanie, zakwaterowania, ubezpieczenia i wyżywienia, zbiórki w dniu wyjazdu - organizacji wyjazdu i pobytu w Mediolanie oraz powrotu.

Przypomniany został program job shadowing w szkole partnerskiej z podziałem na grupy oraz przeprowadzono ankietę ewaluacyjną na temat fazy przygotowawczej do mobilności.

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 8 w Skoczowie
    ul. Morcinka 20
    43-430 Skoczów
  • (+48) 33479-30-20

Galeria zdjęć