Menu

Aktualności Biblioteka poleca Rok 2015/16 Rok 2014/15 Rok 2013/14 Ciekawostki czytelnicze Informacje - Dokumenty Lektury obowiązkowe Nasza biblioteka

Rok 2013/14

 

WYDARZENIA ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

05.06.2014r. Pasowanie na czytelnika 

 

Pełnoprawni czytelnicy

Pod koniec maja i na początku czerwca w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych, choć już  od kilku miesięcy mieli oni możliwość wypożyczania książek. Chęć korzystania z biblioteki to jeden z czynników mobilizujących pierwszoklasistów do nauki czytania. W tym uroczystym dniu przybył do biblioteki honorowy gość, Michalina Kubala, była uczennica Zespołu Szkół nr1. Czytała dzieciom bajki terapeutyczne. Tradycją już jest, że pierwszaki otrzymały wydane specjalnie na tą okazję „Biblioteczne Wieści”, po czym przystąpiły do uroczystego ślubowania.

 

Więcej zdjęć w galerii

 

 

 

29.05.2014r. "III Szkolny  Konkurs  Krasomówczy"

 

 

29 maja 2014r.  w szkolnej bibliotece spotkali się miłośnicy pięknego wypowiadania się na III Szkolnym Konkursie Krasomówczym. W tym roku uczniowie prezentowali „Baśnie z różnych stron świata.”

 

W tegorocznym konkursie wzięło udział 12 uczestników. Wszyscy wykazali się pięknym

i sugestywnym  mówieniem, ujawniając swoje talenty krasomówcze.

 

Mistrzem pięknego wypowiadania się w roku szkolnym 2013/14

została Natalia Staszak z klasy 5c

 

I miejsce zajęła Dżesika Cholewa z klasy 5a

II miejsce zajął Krzysztof Sajak z klasy 4c

III miejsce zajęła Barbara Kohut z klasy IIIaG

 

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnym  konkursie w przyszłym roku szkolnym!

Maria Szturc, Magdalena Bijok

 

Więcej zdjęć w galerii.

 

 

 

 

15.05.2014r. "II Międzyszkolny  Konkurs  Morcinkowski"

 

 

Dnia 15.05.2014r. w SP nr 1 w Skoczowie odbył się  ”II Międzyszkolny Konkurs Morcinkowski”.

Tematem przewodnim tegorocznego konkursu była książka Gustawa Morcinka „Przedziwne śląskie powiarki”.

Konkurs odbywał się w trzech kategoriach.

 W kategorii recytatorskiej naszą szkołę reprezentowali:

Aleksandra Kostrzewska kl. IVB -  zajęła  I miejsce

Filip Brodacz  kl. VC  - zajął II miejsce

Grzegorz Marekwica   kl. IVC.

 

W kategorii wiedzy o życiu i twórczości Gustawa Morcinka:

Małgorzata Ferfecka   kl. VC - zajęła II miejsce

Natalia Staszak   kl. VC

Kamil Musiałowski   kl. VI A - zajął III miejsce

 

W konkursie plastycznym:

Kamila Mendroch  kl. IVA – zajęła III miejsce

Aleksandra Janik kl. VIA – wyróżnienie

Wszystkim uczestniczącym w konkursie serdecznie gratulujemy.

Uczniów do konkursu przygotowywały panie Maria Szturc i Magdalena Bijok

 

Więcej zdjęć w galerii.

 

 

 

 

29.04.2014r. "Międzyszkolny  Konkurs Pięknego Czytania" dla klas 1-3 SP

 

 

29 kwietnia  2014r. w Szkole Podstawowej nr 3  w Skoczowie odbył się
V Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania dla klas 1-3, pod hasłem
W krainie baśni braci Grimm”.

Naszą szkołę reprezentowały:

Zosia Pilch – kl. 1a

Milena Dębinny – kl. 2b

Weronika Kusy – kl. 3c

Wszystkie dziewczyny zaprezentowały się znakomicie.

 

Na poziomie klas pierwszych Zosia Pilch zajęła miejsce 4,

na poziomie klas drugich Milena Dębinny zajęła miejsce 2,

natomiast

na poziomie klas trzecich Weronika Kusy zajęła miejsce 1.

Serdecznie gratulujemy!

 

 

 

7.03.2014r. "IV Szkolny Konkurs Pięknego Czytania" dla klas 1-3 SP

14.03.2014r. "V Szkolny Konkurs Pięknego Czytania" dla klas 4-6 SP
i IG

 

Po raz kolejny w naszej szkole odbyły się "Konkursy Pięknego Czytania - Czytanie to moja pasja". Zorganizowano je w trzech kategoriach: klasy 1-3 SP, klasy 4-6 SP i IG oraz uczniowie z integracji.

W klasach najmłodszych tematem przewodnim były baśnie Braci Grimm, natomiast uczniowie starsi rywalizowali ze sobą czytając wiersze współczesnych polskich poetów. W trzeciej kategorii uczniowie zmagali się czytając wybrane teksty z literatury młodzieżowej.

Zwycięzcami konkursu w kategorii klas 1-3 SP zostali:

na poziomie klas pierwszych - Zofia Pilch (klasa 1a)

na poziomie klas drugich - Milena Dębinny (klasa 2b)

na poziomie klas trzecich - Weronika Kusy (klasa3c)

 

W drugiej kategorii konkursu "Mistrzem Pięknego Czytania"  w roku szkolnym 2013/14 została Gabriela Farian (klasa 4a).

"Mistrzami Pięknego Czytania" w trzeciej kategorii konkursu zostali Wiktoria Kędzierska (klasa5c)  i Kamil Kędzierski (klasa 3aG)

 

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie konkursem, a jego poziom jest coraz wyższy.

Organizatorzy Konkursu: Magdalena Bijok, Irena Bulandra, Mariola Gańczarczyk, Maria Szturc.

 

 

 

Więcej zdjęć w galerii

 

 

14.01.2014r - 26.02.2014r.- "Dni Otwarte dla przedszkolaków"

 

Biblioteka po raz kolejny zorganizowała Dni  Otwarte dla skoczowskich przedszkolaków. Szkołę odwiedziło łącznie 7 grup- 174 dzieci-  z PP nr 1( 2 grupy), PP nr 2 (2 grupy) i PP nr 4 (2 grupy + 1 oddział zamiejscowy Międzyświeć).
Przedszkolaki zobaczyły: bibliotekę, świetlicę, stołówkę, odwiedziły sekretariat i sale informatyczne, próbowały swoich sprawności fizycznych na sali gimnastycznej i sali zabaw dla najmłodszych, brały udział w zajęciach w nauczaniu zintegrowanym. W bibliotece zorganizowano dla dzieci "Spotkanie z Franklinem". Otrzymały kolorowanki i specjalnie przygotowane dla nich  pamiątki.

Więcej zdjęć w galerii.

 

Uwolnij swoje książki, dziel się z innymi radością czytania”

 

17 czerwca Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek.

XI edycja, 2014r.

XI edycja  ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek odbędzie się 17 czerwca. Idea Święta narodziła się w 2003 roku i ma na celu promowanie czytelnictwa. W akcje  bookcrossingowe  aktywnie włączyły się  szkoły, biblioteki, uczelnie wyższe, organizacje społeczne, kulturalne, instytucje naukowe, środowiska literackie, samorządy, media ogólnopolskie i lokalne.

Dzięki działaniom bookcrossingowym w obiegu jest ponad 187 tysięcy książek i  ponad 20 tysięcy półek bookcrossingowych.

 

Bookcrossing - idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych tzw. półkach bookcrossingowych (stoliki, regały, gabloty), po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

Bookcrosserzy, czyli ludzie uprawiający bookcrossing, tłumaczą swoją ideę tym, że książki nie lubią być więzione w domu na półkach, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane.

Bookcrossing na świecie

Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy, Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem (po polsku wymiana książek, książko-krążenie, książka w podróży). W marcu 2001 r. założył stronę internetową. Cztery tygodnie później ogłosił, że zamierza rozszerzyć swój projekt na cały świat. W 2004 r. wyrażenie "Bookcrossing" trafiło do słownika Oxfordu. Było także tematem australijskiego serialu obyczajowego "Sąsiedzi". W listopadzie 2013 r. zarejestrowano na stronie 2 274 172 użytkowników i 10 026 453 książek z 132 krajów.

Bookcrossing w Polsce

Idea bookcrossingu w Polsce pojawiła się w październiku 2003 roku. Równolegle uruchomiono dwa polskie portale boockrossingowe: pierwszy (www.bookcrossing.pl) z inicjatywy Macieja Ślużyńskiego i Lechosława Gawrońskiego i drugi (www.gazeta.pl/podajksiazke) - za sprawą Tomasza Brzozowskiego wspieranego przez Gazetę Wyborczą.

Od roku 2004 bookcrosserzy w Polsce obchodzą Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek, organizując marsze i happeningi. Pierwsze Święto Wolnych Książek odbyło się 6 kwietnia 2004 roku, w dniu urodzin jednego z inicjatorów bookcrossingu w Polsce. W późniejszych latach data ta została zmieniona pod wpływem sugestii nauczycieli.

8 kwietnia 2013 roku z inicjatywy Zrzeszenia Studentów Polskich akcja bookcrossingowa ruszyła na Uniwersytecie Warszawskim. W pierwszym dniu akcji udało się uwolnić 200 książek pozyskanych dzięki uczynności instytucji kulturalno-oświatowych.

Funkcję ogólnopolskiego koordynatora bookcrossingu pełni od 2003 r. Jolanta Niwińska, nauczyciel bibliotekarz.

Uwalnianie książek daje innym szansę na ich przeczytanie, książki zaś nabierają życia, bo są w ręku czytelników. Wszystko po to, by nie zaginęła sztuka czytania.

 

 

 

 

 

 

23 kwiecień - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

 

 

Mała lub duża, w twardej lub miękkiej okładce, kolorowa lub czarno-biała. Dla jednych odpoczynek, dla innych przykra konieczność. Można się z nią uczyć, bawić, poznawać świat…

 

Książki i ich autorzy obchodzą w kwietniu  swoje święto.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés.  23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej.
W tym dniu zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964  tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę. W roku 2014, po raz ósmy,  będziemy go obchodzić również w Polsce.

 

 

 

 

Rok 2014 należy do czytelników!

 Książki są skarbnicą wiedzy od starożytności, wywołują też wszystkie możliwe emocje znane człowiekowi. W dobie internetu i nowoczesnych urządzeń można pomyśleć, że tradycyjna literatura została wyparta, nic bardziej mylnego.

 Czytanie książek nadal jest jedną z najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu. Nic nie przebije w zimowe dni, dobrej lektury przy kubku kawy, czy relaksu na leżaku, podczas wgłębiania się w tekst. Zielonogórscy studenci pochwalili się, po jakie dzieła sięgnęli ostatnimi czasy.

Czytelnictwo nigdy nie odejdzie do lamusa, bo nawet najnowocześniejsze technologie mogą zawieść, a książka nadal będzie dobrym rozwiązaniem.

 

A co Wy ostatnio przeczytaliście?

 

 

Sześć i pół wieku temu, 12 maja 1364 roku akt fundacyjny Studium Generale (późniejszy Uniwersytet Jagielloński) wymieniał wśród pracowników uczelni stacjonariusza, który organizował wytwarzanie, udostępnianie i rozprowadzanie kopii ksiąg (wówczas jeszcze rękopiśmiennych), pełniąc tym samym funkcje wydawcy, księgarza i bibliotekarza. Tę datę współczesne środowisko ludzi książki uznaje za początek swoich dzisiejszych zawodów – za początek służby książce w Polsce. 

Dla upamiętnienia tej ważnej dla nauki i kultury polskiej rocznicy Komitet Porozumiewawczy Bibliotekarzy,  Księgarzy i Wydawców ogłosił Jubileuszowy Rok 2014 czasem wzmożonych       i zintegrowanych działań na rzecz wzrostu czytelnictwa oraz poszerzania wiedzy społecznej o książce pod hasłem

650 LAT W SŁUŻBIE KSIĄŻKI.

Powołany został Komitet Organizacyjny Jubileuszu 650 LAT W SŁUŻBIE KSIĄŻKI, w skład którego weszli przedstawiciele środowisk związanych z książką i jej upowszechnianiem. Wszystkie te organizacje i instytucje uznają  

JUBILEUSZOWY  ROK  2014

ROKIEM CZYTELNIKA

Honorowy  Patronat  nad obchodami objął Prezydent RP  Bronisław Komorowski.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 8 w Skoczowie
    ul. Morcinka 20
    43-430 Skoczów
  • (+48) 33479-30-20

Galeria zdjęć