Strona Główna Projektu Bułgarzy w Skoczowie Wizyta w Bułgarii- Seminaria dla nauczycieli Chleb zaczynem życia Szkoły romskie w Bułgarii

Projekty Partnerskie Regio

Chleb zaczynem życia

Pod takim to właśnie tytułem odbyły się 25 października warsztaty chleba organizowane w ramach prowadzonego przez Urząd Miejski w Skoczowie , ZS nr 1 oraz Stowarzyszenie Ósemka projektu Comenius Regio – współpraca międzyregionalna. Partnerem w realizacji projektu jest Urząd Miejski w Sliven, w Bułgarii. Wszystkie działania skupiają się na poszukiwaniu metod i form pracy z młodzieżą , które pozwolą niwelować agresję i przemoc zarówno w środowisku szkolnym , jak i poza nim. Poznając najbliższe środowisko, region z jego pamiątkami kultury i przyrody uczniowie odkrywają różnorodne formy spędzania wolnego czasu. Komputer i telewizor mogą zamienić na prawdziwy kontakt z przyrodą i dziedzictwem kulturowym Śląska Cieszyńskiego. Wystarczy podsunąć młodzieży kilka propozycji , a okazuje się , że bardzo chętnie z nich korzystają. Zespół Szkół nr 1 na Górnym Borze przez cały wrzesień i październik organizował sobotnie rajdy górskie. Opiekunowie i uczniowie brali udział w rajdach po Beskidach, mogli zwiedzić charakterystyczne obiekty muzealne: Chatę Kawuloka, Muzeum Małysza, przejechać Pętlą Beskidzką. Odbywały się też konkursy o tematyce turystycznej i rozgrywki sportowe , bo przecież sport to również doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu. Oczywiście aby prowadzić tego typu zajęcia czy wyjścia w góry nauczyciele sami musieli posiąść wiedzę z tego zakresu. Dla nich został zorganizowany cykl warsztatów i seminariów z zakresu tradycji i rzemiosła naszego regionu, zawierające kulturowe i historyczne pamiątki. Informacje uzyskane podczas udziału w tych spotkaniach zostaną wykorzystane na lekcjach zwłaszcza języka polskiego i historii , ale także podczas różnorodnych zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych prowadzonych z uczniami.

Jednym z tych warsztatów był wspomniany już wcześniej warsztat chleba pt. ,, Chleb zaczynem życia”. Został zorganizowany w Chacie Chlebowej w Górkach Małych. Nauczyciele szkół i przedszkoli gminy Skoczów , przedstawiciele UM i Asystent projektu Comenius z Bułgarii Georgi Georgiev zapoznali się z tradycyjnym procesem przygotowania i wypieku chleba, dawną produkcją miodu, masła i sera. Mieli okazję zapoznać się ze sprzętami używanymi dawniej w gospodarstwach domowych i rolnych . Okazało się , że nawet dla nauczycieli nazwy tych sprzętów były dużą zagadką. Warsztat zakończyła degustacja wypieczonego chleba i podpłomyków. Wiedza, którą nauczyciele zyskali podczas tego spotkania na pewno zostanie wykorzystana w ich codziennej pedagogicznej praktyce. Będą mogli zaszczepić w uczniach zainteresowanie tradycją i kulturą naszego regionu, zainspirują też swoich wychowanków do poznawania środowiska w, którym żyją. Bo nic tak nie wzbudza w człowieku szacunku dla przeszłości i przyszłości jak poznanie korzeni z jakich się wywodzi.

Agata Wrona